štruktúr. Uviedol to podpredseda ODS Miroslav Beneš, ktorý tak odmietol dohady, že nástup občianskych demokratov do čela českej vlády by mohol zhoršiť vzťahy SR a ČR.
"Podporoval to činmi, nielen slovami," zdôraznil Beneš v rozhovore pre TASR. Pripomenul, že v poslednom období má Česko aj Slovensko veľké problémy s Rakúskom aj Nemeckom, za čo podľa neho v ČR môže súčasná vláda ČSSD.
ODS, ktorá vstupuje do volieb s číslom 22, v predvolebnej kampani požadovala prísnejší postup proti prisťahovalcom. Podľa Beneša však žiadajú len to, aby na prisťahovalcov, ktorí sa previnia, platil rovnaký meter, ako Čechov. "Slovákov vnímam skôr ako nadštandardných partnerov. Sme dve iné krajiny, čo je potrebné rešpektovať, ale neviem, prečo by sme vo vzťahu k Slovákom mali vnášať akékoľvek obavy," zdôraznil.
Budúca vláda podľa podpredsedu ODS Jana Zahradila musí dať jasné stanovisko pokiaľ ide o otváranie povojnovej minulosti. Po prijatí do únie je ODS za prijatie dodatkovej klauzuly k prístupovej dohode, ktorá zaistí nespochybniteľnosť právnych a majetkových vzťahov v ČR bez toho, že by sa hovorilo konkrétne o Benešových dekrétoch.
ODS je známa aj skeptickým postojom voči Visegrádskej štvorke. Tento koncept podľa Zahradila príliš veľa životaschopnosti nikdy neukázal a politicky je v podstate mŕtvy. "Nejaké regionálne konzultácie napríklad v otázkach životného prostredia možné sú. Pokiaľ ide o nejaké strategické, alebo politické postupy pri vstupe do EÚ, ukázalo sa, že nakoniec každá tá krajina sleduje svoje vlastné záujmy," zdôraznil Zahradil, podľa ktorého pri pristupovaní krajiny V4 nikdy neboli schopné definovať spoločnú pozíciu voči EÚ.
Vzťahy so Slovenskom sa podľa Zahradila od rozdelenia vyčistili, sprehľadnili a dnes je to rokovanie rovného s rovným. "Zo slovenskej strany tu nemôže byť žiadny pocit českej nadradenosti a na tejto rovnoprávnej báze vzťahy musia pokračovať," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.