jednodňovým oneskorením začalo v hlavnom meste Kábule.
Účastníci odložili zbrane pri dverách a zasadli v obrovskom klimatizovanom stane vystlanom kobercami - muži spoločne so ženami. Afganci využívajú konzultatívny systém Lóje Džirgy pri riešení svojich záležitostí už vyše 1000 rokov. Naposledy sa Lója Džirga zišla v roku 1964, keď ratifikovala novú ústavu, ktorá priviedla krajinu na cestu k parlamentnej demokracii.
Osobitný vyslanec OSN v Afganistane Lachdár Brahímí vyjadril radosť, že Lója Džirga sa konečne začala. "Mám však trochu obavy, čo sa stane dnes," citovala Brahímího tlačová agentúra Reuters. Otvorenie sprevádzala polemika okolo úlohy bývalého kráľa Muhammada Záhira, ktorý sa podľa mienky časti delegátov vzdal kandidatúry na post hlavy štátu pod nátlakom USA.
Bývalý afganský kráľ Muhammad Záhir včera počas zasadnutia rady afganských kmeňových lídrov Lója Džirga vyslovil podporu predsedovi dočasnej vlády Hamídovi Karzajovi, ktorý kandiduje na post budúceho prezidenta.
Osemdesiatsedemročný Záhir pripomenul, že Karzaj preukázal za krátky čas svojho vládnutia veľa kvality a účinnosti. Bývalý monarcha zdôraznil, že nekandiduje na post prezidenta, je však stále "v službách národa".
Kandidatúru na kreslo predsedu budúcej vlády Afganistanu včera v prospech dočasného premiéra Hamída Karzaja stiahol aj bývalý prezident Burhánuddín Rabbání.
Predseda dočasnej afganskej vlády Hamíd Karzaj oznámil, že afganskí kmeňoví lídri ho na včerajšom zasadaní zvolili za prezidenta krajiny.
Tvrdenie predsedu afganskej dočasnej vlády Hamída Karzaja, že afganskí kmeňoví lídri ho na včerajšom zasadaní Lóje Džirgy v Kábule zvolili za prezidenta krajiny, bolo mylné. Uviedol to jeho hovorca Júsuf Núristani.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.