predstavili ambiciózny plán, podľa ktorého by sa dohoda o prijatí nových členov mohla uzavrieť už na decembrovom summite únie v Kodani, uvádza britský týždenník Economist.
"Lenže už teraz sa objavujú pochybnosti o termíne rozšírenia," píše Economist a uvádza tri konkrétne dôvody prečo. Prvým je spor medzi členskými a kandidátskymi štátmi kvôli finančným dopadom rozšírenia, zvlášť pokiaľ ide o miliardy eúr pre poľnohospodárstvo a chudobnejšie regióny.
Po druhé, ako vraví komisár pre rozšírenie Günter Verheugen, v Európe sa zmenila politická klíma. Myslí tým samozrejme silnejúci vplyv populistických strán hneď v niekoľkých členských štátoch, ktoré broja proti prisťahovalectvu. A napokon je tu možnosť, že írski voliči v referende opäť odmietnu zmluvu z Nice, ktorá je považovaná za podmienku rozšírenia.
Oddelene nemusia tieto problémy ešte znamenať úplnú tragédiu, ale dohromady môžu spôsobiť, že sa obrí projekt rozšírenia ocitne v nebezpečenstve.
"Za normálnej politickej situácie by určite nebolo také ťažké dohodnúť sa na kompromise," domnieva sa Economist, ale ako sa ukazuje, v západnej Európe v ostatnom silnejú skôr xenofóbne orientované hnutia, ktoré môžu rozšírenie značne skomplikovať.
Aj napriek tomu ale nie je v členských štátoch EÚ stále ešte politicky prijateľné otvorene odmietať prijatie nových štátov. Dokonca aj Jörg Haider tvrdí, že je všeobecne pre rozšírenie. Oponenti projektu teda budú potrebovať konkrétnu príležitosť, aby plán zastavili. Tou môže byť práve opätovný nesúhlas Írov so zmluvou z Nice.
"Znamenalo by to veľmi, veľmi vážny problém a ja nemám odpoveď na otázku, čo s tým môžeme robiť," konštatuje Günter Verheugen. A Economist dodáva, že západoeurópski voliči sú stále bojazlivejší a zahľadení stále viac do seba. Niet preto divu, že Poliaci, Česi, Maďari a ďalší kandidáti, ktorí sa túžia stať členmi európskeho klubu, sú trochu nervózni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.