mestskom zastupiteľstve. Projekt s 13 zámermi a 36 cieľmi je výsledkom realizácie Memoranda o porozumení medzi mestom Prešov a Americkou agentúrou pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktoré sa uzavrelo ešte v januári tohto roku a mestu prispelo sumou pol milióna USD. Po takmer šiestich mesiacoch kolektívnej práce je na svete finálna vízia rozvoja mesta.
Pripomíname, že ide o projekt, ktorý v štyroch slovenských mestách (Trnava, Šaľa, Humenné a Prešov) pomáhala realizovať česká konzultačná firma Berman Group so sídlom v Prahe. "Sme veľmi spokojní s výsledkom procesu, lebo strategický zámer je zameraný na ekonomický rozvoj. Zaoberá sa tým, ako prilákať do Prešova viac investorov, aby tu vytvorili nové a kvalitné pracovné miesta, tiež tým, ako podporiť miestne podniky pri rozvoji a raste a ako im uľahčiť prístup k informáciám aj finančným zdrojom," uviedol projektový manažér Petr Adámek. Dodal, že v centre pozornosti bola aj pracovná sila schopná prispôsobiť sa trhu práce, vzdelávacie inštitúcie, ktoré produkujú absolventov schopných pomôcť rozvoju malých a stredných podnikov. Nevynechali ani životnú úroveň a kvalitu života obyvateľov mesta.
Predseda komisie Matúš Murajda zdôraznil, že hoci na konečnej verzii pracoval 39-členný pracovný tím, ktorý prijal dobrovoľnú účasť, na dielčích úlohách sa podieľalo ďalších minimálne 80 ľudí. "Keď sme sa púšťali do projektu a oslovili manažérsku špičku v meste, mali sme obavu, či bude ochota spolupracovať. V priebehu stretnutí však všetci preukázali, že majú záujem na napredovaní mesta. Niektoré myšlienky sú nadčasové a ich realizácia možno potrvá 5 až 10 rokov, ale rozhodujúce je, že ten materiál ukazuje cestu. Realizácia už záleží na vytváraní zdrojov," hodnotil vytvorenú víziu a neskrýval, že takto ucelený plán doteraz mestu chýbal pri hľadaní zdrojov. Ako obrazne konštatoval, ak sa vytvorí aj jazyková mutácia konkrétnych zámerov bude sa ňou dať klopať aj na dvere Bruselu.
Zaujímali nás zvolené priority, alebo najbližšie kroky, ktoré sa začnú realizovať. V tej súvislosti primátor Juraj Kopčák poznamenal, že hlava mesta a radnica ako taká, nemá kompetencie vo všetkých oblastiach. Môže zámery len koordinovať a vytvárať vhodné podmienky. Realizácia stojí na malých krokoch všetkých obyvateľov mesta.
"V pláne sú definované zámery, termíny, zodpovední ľudia, spôsob financovania, ale zverejníme ich až po schválení zastupiteľstvom. Je to osvedčená forma firmy Berman Group a my s radosťou prevezmeme ich osvedčený model," uviedol primátor. Nateraz preradil len toľko, že v strategickom pláne zvolili 10 priorít zameraných predovšetkým na rozvoj podnikania a vytvárania pracovných príležitostí.
Projektový manažér Petr Adámek dodal, že projekty na východe Slovenska môže porovnávať so zhruba 30 českými mestami a obcami, s ktorými spolupracovali, prípadne s Poľskom. Prešov ho prekvapil ústretovosťou a snahou riešiť problémy regiónu. Najmä v oblasti vysokej nezamestnanosti a prepojením s tretím sektorom, čo nie je také bežné v prosperujúcich českých mestách.
"Zahraničné investície už tento región objavili, darí
sa im dobre a to je jasný signál k tomu, že tu bude smerovať aj ďalší tok investícií. S výstupmi stratégie sme preto veľmi spokojní. Je tu jasná snaha sústrediť sa na aktivity, ktoré budú vytvárať prostriedky a nie konzumovať," povedal a jedným dychom dodal, že celý proces sa nedá chápať zvlášť ako plánovanie a zvlášť ako realizáciu. Ide síce o dlhodobý, ale súbežný proces.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.