medzi tými, ktorí majú aj niekoľkotisícové nedoplatky a tými, ktorí majú vysoké preplatky. V redakcii nás oslovilo niekoľko nespokojných ľudí, ktorým zväčša chýbajú základné informácie k spôsobu účtovania po zavedenej termoregulácie. Dôvodom na vysoké platby za teplo je však aj cena za elektrinu a plyn, ktorá sa vlani pre veľkoodberateľov opäť zvýšila.
Ľudia, ktorí nás oslovili sa však čudovali nad rozdielmi medzi susedmi a medzi podnetmi nechýbali ani isté podozrenia zo zlého prepočtu zo strany pracovníkov Bytového družstva (BD)v Prešove. Keďže BD spravuje 13 325 bytov v Prešove, Sabinove, Lipanoch, Veľkom Šariši a 36 obciach v oboch okresoch a takmer navlas rovnakých podnetov nám v redakcii pribúdalo, požiadali sme o vysvetlenie predsedu BD Ing. Miroslava Sopka (na obr.).
Začal od Adama, keď nám vysvetlil, že teplo, ako jedna z položiek nájomného sa účtuje na základe dodávateľských faktúr. "Na každej päte bytového domu je merač tepla, ktorý odmeriava gigajouly alebo megawathodiny a táto hodnota sa prepočítava cez cenu, ktorá je stanovená cenovým výmerom vydaným okresným úradom. Tá sa rozúčtováva na jednotlivých obyvateľov dvoma spôsobmi," uviedol argumentujúc, že tradičný spôsob účtovania je nevýhodný v tom, že nameraná hodnota sa vydelí plochou jednotlivých bytov. V takomto režime nájomníci nemôžu ovplyvňovať spotrebu.
Preto v rámci zákona o energetike začali v roku 1996 s montovaním termostatických ventilov na každé vykurovacie teleso, aby do každého bytu došlo len toľko tepla, koľko spotrebuje. "Za rok 2001 sme urobili vyúčtovanie nákladov vo vyše osem tisíc takto vybavených bytoch. Veď nájomníci trvali na tom, aby rozúčtovanie bolo urobené podľa skutočnej spotreby. Aj preto sme pristúpili k montovaniu pomerových rozdeľovačov nákladov na princípe kapilár, kde sa dá presne spočítať spotrebovaná energia. V každom byte spracovávame podrobný prehľad," vysvetlil podstatu.
Zároveň zdôraznil, že teplo, ktoré do obytného bloku príde sa rozpočíta na spotrebu v spoločných priestoroch a v bytoch sa 30 percent tepla rozúčtuje podľa plochy a 70 percent podľa pomerových rozdeľovačov. Ďalšia úprava nákladov je v korekciách pri nepriaznivej polohe bytu, čo znamená zľavy v rohových prízemných a horných bytoch od 5 do 20 percent, ale v prípade potreby sú možné aj vyššie.
Na našu otázku ako sú možné také rozdiely vo vyúčtovaniach aj medzi susedmi v jednom obytnom bloku, nám odpovedal: "Mesačné platby sme stanovovali na základe skutočnosti z predchádzajúceho roku, upravené o aktuálne ceny. Pripomínam, že máme päť dodávateľov tepla. Kým v roku 2000 bola spotreba 386 830 gigajoulov, vlani nám stúpla na 430 786 gigajoulov čo vo financiách znamená nárast ceny o 27 percent. Spôsobila to priemerná teplota. Kým v roku 2000 bola 3,5 stupňa, v roku 2001 len 2,8 stupňa a tým stúpol odber tepla. Vo vyúčtovaní máme rozdiely 6 až 8 tisíc korún v bytoch vedľa seba, ale toto nebol náš cieľ. Niektoré rodiny šetrili až tak, že mrzli, ale pri našej kúpnej sile je to pochopiteľné. Iní sa zase správali rovnako, ako predtým a nechávali ventily naplno, vetrali a tak nechávali unikať teplo, ktoré teraz musia zaplatiť."
Neodškriepiteľným údajom podčiarkol, že viac ľudí musí byť spokojných, ako nespokojných. Podľa ich záznamov preplatky malo až 8 937 nájomníkov a nedoplatky 4 388. Na otázku, ako majú ľudia predchádzať takýmto situáciám nám povedal, že regulovaním teploty v bytoch, hoci nie neprimeraným, aby z chladu a vlhka nevznikla pleseň v bytoch, čo bude znamenať ďalšie náklady. Ďalej sledovaním spotreby na meračoch, prípadne individuálnym zvýšením platieb za teplo, alebo investovaním do zateplenia bytov. Posledná z rád je síce drahá, ale šetrí náklady o 20 až 30 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.