kábelovej televízie, a s tým súvisiaceho mestského vysielania, prichádzajú v Kežmarku do úvahy tri možnosti. Prvou je infokanál vo forme textových správ. Druhú alternatívu predstavuje vlastné televízne štúdio a treťou možnosťou je zabezpečiť si nahrávanie správ dodávateľsky.
Ako najvýhodnejšia sa pre mesto javí tretia alternatíva, najmä z hľadiska finančných výhod, keďže predpokladané náklady predstavujú približne milión korún ročne. Serióznu službu a za výhodných podmienok mestu už dlhšie ponúka domáca firma Otto Quelle. Majiteľ firmy, pán Oto Vojtíčko je mestu ochotný poskytnúť priestory v osobnom vlastníctve, kvalitné štúdio s hodnotnou technikou a ľuďmi s jedenásť ročnou praxou. V tomto čase dokonca dorába ešte jedno poschodie, kde by takáto televízia fungovala na profesionálnej úrovni.
Aj keď sa rozhovory medzi firmou Otto Quelle a Mestským úradom v Kežmarku uskutočnili neoficiálne už viackrát, po "nadhodení sumy" sa od ďalších rokovaní upustilo... Medzi tým prepukla kauza "podielové dane" a mesto šetrí kde môže. V súčasnosti nie je schopné financovať takúto položku.
"Najvyššia ponuka zo strany prednostu Mestského úradu Mariána Dafčíka bola 10 000 Sk na mesiac. Nezazlievam mu to, keďže sme rozhovory nikdy nedotiahli do konca a kompletné informácie ohľadom financovania zostali nedopovedané," informoval nás Oto Vojtíčko, podľa ktorého by mestská televízia vyžadovala minimálne 100-tisíc korún mesačne, aby ako-tak uživila aspoň piatich zamestnancov, telefón, auto, materiál na natáčanie a podobne. Podľa O. Vojtička je televízia veľký kolos aj v prípade tridsaťminútového vysielacieho času týždenne. Dve až tri hodiny čistého filmovania sa v štúdiu zostrihá na pár minút, takže pracovný čas i opotrebovanie techniky možno len násobiť.
"Chceli by sme pripravovať hlavne spravodajstvo a v rámci možností aj živé vstupy. Máme pripravených kameramanov a techniku, je ešte potrebné urobiť konkurz na redaktorov a vyškoliť celý štáb. Je to otázka minimálne jedného roka, keďže minimálne polrok by nám zabralo vyhotovenie džinglov, zvučiek, dramaturgickej úpravy a podobne," prezradil nám svoje plány Oto Vojtíčko. Ten pred časom predložil mestu neoficiálne písomnosti týkajúce sa všeobecnejších informácii o televízii. Ako hovorí, konkrétnejší projekt zatiaľ nerozpracoval. Na čas ho odradil hlavne chabý záujem zo strany mesta, ktoré položku na mestskú televíziu do rozpočtu na tento rok nezahrnulo.
"Aj keď mám nápad a som ochotný výjsť mestu v ústrety vlastnou technikou a priestormi, predsa mám z toho obavy. Tie pramenia z toho, že sa nestretávam zo strany mesta s veľkou podporou, ale skôr s nepochopením a neinformovanosťou," posťažoval sa nám majiteľ Otto Quelle, a dodal, že v prípade kladného rozhodnutia mestského zastupiteľstva, je ochotný poskytnúť techniku v hodnote sedem miliónov korún. Dokonca pre neho nie je problém používať aj desať kamier naraz a pustiť do terénu aj viacero štábov. "Väčšinu doterajších prác pre mesto robíme zadarmo. Zarobiť sa na tom nedá, sotva pokryjeme vlastné náklady. Nie som teda nejako veľký optimista a troška sa na to pozerám s nechuťou. Vždy mestu pomáham, ale s mojim projektom mi zatiaľ nepomohol nikto," dodáva O. Vojtíčko a dodáva, že v rámci mesta má jeho štúdio veľmi výhodnú polohu. Trojuholník kostol - radnica - zimný štadión dáva možnosť využívať satelity či káble a tiež ponúka dobrý priestor pre živé vstupy.
Mestská televízia by teda v Kežmarku dokázala svoju úlohu plniť k spokojnosti občanov. V tom s majiteľom firmy Oto Quelle súhlasí aj prednosta Dafčík: "Dobrú televíziu nemožno robiť "na kolene." Zatiaľ však neboli zo strany mesta dané žiadne konkrétne prísľuby.
Autor: Jaroslav CUCAK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.