so súčasným starostom obce Ľubica tento cieľ nie je reálny. Preto opakujem. Nie sme proti Ľubici. Chceme byť len opozíciou proti jej súčasnému starostovi, ktorého odstránenie z funkcie považujeme za náš zásadný cieľ," prehlasuje Ján Krempaský na margo aktuálne sa rozhárajúceho záľubicko-ľubického napätia.
Stránky Tatranského denníka boli svedkom argumentačnej prestrelky medzi Jánom Krempaským, lídrom petičného výboru z časti Záľubica a Ottom Dovjákom - prvým mužom obce Ľubica, už pred niekoľkými dňami. Tá však chytila druhý dych a názory oboch strán na zásadné otázky života v obci a hlavne v jej záľubickej časti sa odlíšili ešte diametrálnejšie. Zásadnou je už samotná otázka príjmov do obecnej pokladnice. S ňou následne súvisí jadro problému. Tým je odpoveď na otázku, či sa obec Ľubica stará o obyvateľov Záľubice adekvátne ich prínosu do obecnej kasy.
Podľa starostu Dovjáka predstavuje tento ročný príjem presne 235-tisíc korún. Ján Krempaský však tvrdí, že je to podstatne viac. "Podľa mojich prepočtov získava Ľubica každý rok za 172 obyvateľov Záľubice takmer 310-tisíc korún. K tomu treba ešte pripočítať výnos z dane z nehnuteľnosti, ktoré obci odvádzajú Vojenské lesy a majetky (VLM) a časť obyvateľov. Určitý výnos predstavujú aj poplatky za záhradkársku osadu," prepočítava J. Krempaský.
Medzi sporné oblasti patrí aj projekt plynofikácie. "Tieto rozvody v Záľubici vybudovala Armáda Slovenskej republiky (ASR) zaväzujúc sa, že tamojším občanom umožní napojiť sa na nich. Hodnota takto poskytnutej možnosti bola zmluvne vyčíslená na pol milióna korún. Kto teda mal záujem pripojiť sa, mohol tak urobiť už dávno," argumentuje O. Dovják.
Jeho náprotivok však tieto slová napáda v tom zmysle, že spomínané plynové potrubie sa od niektorých domov nachádza vo vzdialenosti 150 až 200 metrov, takže vybudovanie prípojky nie je pre majiteľov týchto domov vôbec relevantné.
Za oveľa akútnejší problém považuje otázku vody. Podľa starostových informácií dala obec Ľubica vyhotoviť za 100-tisíc korún projektovú dokumentáciu na vybudovanie vodovodu a kanalizácie v časti Záľubica. Podľa J. Krempaského však dodnes v osade fungujú len studne. Otto Dovják tvrdí, že problém nastal v rokovaní s predstaviteľmi ASR, ktorí odmietli výstavbu vodovodu cez jej pozemky. Podľa starostovho odporcu je však postoj vojakov z bezpečnostného hľadiska absolútne logický. "Tých 100-tisíc korún preto považujem za peniaze vyhodené do vzduchu. Vodu do Záľubice už aj tak priviedli z miestnych zdrojov VLM. Okrem toho, väčšia časť osady už vodovodné rozvody má. Keby sme preto tie peniaze združili do spoločného projektu, dnes by už osada mala vodu," tvrdí pevne záľubický líder.
Podľa O. Dovjaka, však dôjde aj k naplneniu tohto cieľa: "V súčasnosti o tom rokujeme s VLM, ktoré z dôvodu odchodu niektorých svojich konzervatívnych pracovníkov do dôchodku, už pristupujú k tejto téme realistickejšie."
Za "perličku" vo vzájomnej slovnej bitke možno označiť problematiku verejného osvetlenia Záľubice. To je vo vlastníctve VLM. Obec však podľa starostu Dovjáka na neho vynakladá 25-tisíc korún ročne. Ján Krempaský na oplátku tvrdí, že jediné čo obec v tomto smere podnikla, bola výmena šiestich kusov žiaroviek, ku ktorej došlo pred dvoma rokmi. "VLM nás osvetľujú ako svoj areál. Tá cifra je preto holým nezmyslom. Jedine, žeby tie žiarovky boli zo zlata," dodáva starostov odporca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.