miestneho odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry. Horúcou témou debaty boli posledné nejasnosti zo strany zástupcov samosprávy týkajúce sa prechodu školských zariadení do ich správy.
Na území Spišskonovoveského okresu sa v súčasnosti nachádza 21 plneorganizovaných základných škôl, ktoré majú zastúpené všetky ročníky od jedna do deväť, päť cirkevných škôl, dve centrá voľného času, jedno školské stredisko záujmovej činnosti Domček, psychologická poradňa, stredisko služieb škole, tri základné umelecké školy, trinásť malotriednych škôl a 67 materských škôl.
Vedúci odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry PaedDr. Vladimír Klein (na snímke) ponúkol obciam možnosť výberu týkajúceho sa pracovníkov, ktorí by mali po delimitačnom procese zabezpečovať mzdy periodickým a neperiodickým pracovníkom jednotlivých škôl. "Ak starostovia chcú, môžu si tieto práce a pracovníkov zabezpečiť sami. Ak nie, okresný úrad ich zabezpečí bezplatne. Táto možnosť rozhodnúť sa je aktuálna do 25. júna tohto roku," ponúkol služby odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry na Okresnom úrade (OÚ) v Spišskej Novej Vsi PaedDr. Vladimír Klein. Takisto však zúčastnených upozornil, že samostatné výdavky na nové pracovné miesta, ktoré tak budú musieť obecné úrady vytvoriť, nedostanú a stále budú vychádzať len z vopred daného finančného balíka.
Do tohto termínu je nejasná zamestnanecká budúcnosť pre približne desiatich z celkového počtu dvadsiatich pracovníkov spomínaného odboru na OÚ v Spišskej Novej Vsi. "V školskej správe nás bolo ešte pred trinástimi rokmi spolu 45 a robili sme pre tri okresy, teraz je to okolo 150. Keď si aj každá škola bude vykonávať účtovnícke práce sama, opäť sa tento stav neefektívne navýši. Predpokladám, že to bude až päťnásobok, no štátne peniaze, ktoré obce a školy dostanú, zostávajú stále na rovnakej objemovej úrovni, a tak môže dôjsť k odoberaniu prostriedkov určených ako odmenu za výkon periodických pracovníkov. A školstvo je predovšetkým o vzdelávaní, takže prioritne by sme mali prihliadať práve na jeho zabezpečenie. V niektorých prípadoch som nadobudol dojem, že v ich záujme nie je zvyšovať vzdelanostnú úroveň školstva a samotného školského zariadenia, ale o nejakú deravú rínu," vyjadril nevýhody samostatného vedenia administratívnych prác školou, či obcou PaedDr. Vladimír Klein.
Predstavitelia samosprávy takisto deklarovali svoju nevôľu týkajúcu sa prechodu škôl do ich pôsobností aj tým, že určité školy nemajú vysporiadané pozemky, na ktorých stoja. "Pred jedenástimi rokmi, keď prebiehal opačný proces a okresný úrad preberal do svojej správy školy, sme evidovali vyše 330 majetko-právne nevysporiadaných pozemkov a budov. V súčasnosti zostalo v tomto stave už len päť," oponovala zúčastneným pracovníčka majetkového oddelenia na OÚ v Spišskej Novej Vsi Anna Látková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.