republiky a Okresným úradom v Kežmarku slávnostné spomienkové oslavy.
Podujatie je venované 150. výročiu narodenia významného predstaviteľa stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a počiatku 20. storočia Ladislava Medňanského. Ten časť svojho života prežil práve v kaštieli v Strážkach, kde je v súčasnosti inštalovaná časť kolekcie z jeho bohatej tvorby. V rámci osláv bude súčasná zbierka rozšírená o ďalších 30 diel zo strážskej pozostalosti rodiny, ktoré získala SNG v rámci posledného väčšieho akvizičného nákupu z pred dvoch rokov.
Jedným z bodov podujatia, ktoré svojim významom jednoznačne presahuje hranice regiónu, je aj odhalenie tabule Ladislavovi Medňanskému. Práve tento moment sa však podľa posledných informácií, ktoré získala redakcia Tatranského denníka, javí v rámci osláv za sporný.
Podľa slov Jozefa Jordána, známeho občianskeho aktivistu a zároveň regionálneho šéfa SMK sa sporným javí už samotný, maďarský či slovenský prepis maliarovho mena na tabuli. Druhým je to, že na scéne sa objavili hneď dvaja iniciátori myšlienky jej odhalenia. "S myšlienkou odhalenia tabule som prišiel ešte pred dvoma rokmi, pretože žijem v tomto regióne a som presvedčený, že maliar takého významu ako je Medňanský, si takúto tabuľu zaslúži. Keďže kaštieľ Strážky je v správe SNG, skontaktoval som sa s jej vedením, ktoré bolo mojou myšlienkou najprv nadšené. Našiel som teda sponzora, ktorý bol na tento projekt ochotný poskytnúť peniaze a štvrť roka som míňal vlastný voľný čas a peniaze na vybavovanie všetkých povolení," hovorí o svojej vtedajšej agilite Jozef Jordán, ktorý sa pokladá za prvoiniciátora spomínanej myšlienky.
Ako dodáva ďalej, problémy prišli až v absolútnom finále, keď pamätná tabuľa začínala dostávať reálnu podobu. "Niekto nedokázal prekonať svoju malosť a možno ho podráždila jej maďarsko-slovenská dvojjazyčnosť, keďže slová úcty k Medňanskému mali byť na tabuli práve v týchto dvoch jazykoch. Podľa mojich informácií veľmi kolal zrak najmä maďarský prepis maliarovho mena, ktorým však signoval aj svoje obrazy - László Mednyánsky. Podľa mojich súčasných informácií, boli nakoniec organizátori podujatia aj tak prinútení pristúpiť k môjmu návrhu - Mednyánsky," konštatuje J. Jordán, ktorého vtedajšia iniciatíva nepadla na úrodnú zem.
Diametrálne opačný názor na celú záležitosť má druhý iniciátor zámeru - Slovenská národná galéria. Podľa mienky riaditeľa jej centra pre marketing a styk s verejnosťou Vladimíra Červenáka, sú predchádzajúce reči Jozefa Jordána nepravdou od začiatku až do konca. "Poznáme menovaného pána. V roku 2000 sa s nami skutočne skontaktoval a informoval nás o svojom zámere. Už vtedy sme mu však povedali, že takúto iniciatívu pripravujeme, ale až na rok 2002, kedy budú oslavy spomínaného 150 výročia maliarovho narodenia. Upozornili sme ho, že ak niečo v tomto smere podnikne, budeme to považovať len za jeho súkromnú iniciatívu. Zajtrajšia (dnešná pozn. redakcie) akcia figurovala v našom edičnom programe už päť rokov a ten nemôže zmeniť jeden jednotlivec," dodal na záver V. Červenák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.