Kamenári z celého Slovenska sa po prvýkrát stretávajú na spoločnom fóre
Spišská Nová Ves "Dnešné podujatie je venované stretnutiu kamenárov a uskutočneniu historicky Prvého fóra výrobcov kameniva na Slovensku. Náplň
Andrea Forbergerová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
programu budú vytvárať odborné prednášky o kvalite kameniva, o stanovení normotvorby podľa európskych štandardov a takisto sa zúčastnení dozvedia nové poznatky o technológii a úprave kameniva," priblížil pre Spišský denník zástupca likvidátora Východoslovenských kameňolomov a štrkopieskov (VKŠ), š. p. Dipl. Ing. Alexander Kafka ciele prvého fóra výrobcov kameniva na Slovensku. Na jeho realizáciu prepožičal svoje priestory pre dnešný a včerajší deň spišskonovoveský hotel Metropol.
Slovenské združenie výrobcov kameniva, Východoslovenské kameňolomy, s. r. o. Košice, VKŠ v Spišskej Novej Vsi, š. p. v likvidácii a Cestné stavby a. s. Košice prebrali na svoje plecia organizátorskú úlohu celého podujatia, na ktorom sa zišli zástupcovia všetkých firiem a podnikov s týmto predmetom podnikateľskej činnosti. Súčasťou odborného fóra bolo i zasadnutie riadneho valného zhromaždenia členov Slovenského združenia výrobcov kameniva na Slovensku za predchádzajúci rok.
Popredné miesta v spomínanej výrobe obsadzuje na Spiši podnik VKŠ š. p. v likvidácii v Spišskej Novej Vsi, firma Petra v Novoveskej Hute, Východoslovenské kameňolomy v Košiciach a firma Dlažba Košice, ktorá prebrala lom Gretľa. Na margo momentálnej situácie kamenárskych firiem na Slovensku uviedol konateľ Východoslovenských kameňolomov v Košiciach Ing. Stanislav Rákoš (na snímke), že "aj taký špecifický odbor, ako je výroba stavebných materiálov, drveného kameniva ide obzvlášť cestou transformácie, pretože jednak sa menia vlastníci lomov alebo dobývacích priestorov, na druhej sa menia podmienky na trhu. Kamenárstvo sa nenachádza v takom rozmachu, ako by sme si možno všetci priali, treba venovať tejto otázke veľa pozornosti. Musíme pripraviť dobrú surovinovú základňu, lebo všade tam, kde sa stavia, znamená tento jav ostatné prosperujúce aktivity danej lokality."
Na otázku Spišského denníka, či slovenská výroba kameniva je schopná držať krok so zahraničnou konkurenciou, odpovedal Ing. S. Rákoš kladne. Upozornil síce na nemalé vstupy zahraničných investorov do slovenských kamenárskych podnikov, no zároveň vyjadril svoj názor, že nie je podstatná osoba, či firma, ktorá kamenivo ťaží. "Dôležité je, aby bolo umiestnené na trhu a časť z neho aj v neďalekom zahraničí. Je potrebné do podnikov s týmto zameraním investovať, pretože väčšina z nich ešte stále žije z financovania predchádzajúcich osemdesiatich rokov," dodal na záver Ing. S. Rákoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.