Desať rokov po rozdelení federácie stojí v zmenárňach česká koruna 1,50 slovenskej. Znamená to, že sa v Česku žije o polovicu lepšie? Platy, ceny a
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
niektoré ekonomické čísla napovedajú, že áno.
Silný spotrebiteľ
Plat priemerného Čecha je 14 204 českých korún, priemerný obyvateľ Slovenska zarobí 12 287 slovenských korún. Dvetisíckorunový rozdiel prevláda pri najhoršie platených profesiách, v školstve alebo zdravotníctve, a s pribúdajúcou výškou platov sa zvyšuje. Českí peňažníci zarobia vyše 31-tisíc, naša "najvyššia kasta" iba 24-tisíc.
"Ešte dôležitejšie je, že si za rovnaké peniaze môžu dovoliť viac," upozornil analytik Istrobanky Marek Senkovič na rozdiel v kúpnej sile. "Ich produktivita práce je vyššia a ceny v porovnaní s platmi tam rastú pomalšie ako u nás," dodal. Od roku 1994 stúpla na Slovensku cenová hladina o tri štvrtiny, v Česku o 58 percent.
"Životná úroveň v Česku je oveľa bližšia európskej. Prejavuje sa to napríklad tým, že Česi míňajú menej ako my na základné potreby - potraviny a bývanie - a viac na zábavu, rekreáciu a kultúru," doplnil Senkovič.
Pred pár mesiacmi, keď stála česká mena okolo 1,30 našej, zapĺňali parkoviská pred hypermarketmi v českých prihraničných mestách slovenské autá. "Chodievali sme často nakupovať minerálky a potraviny. Dnes sa to už neoplatí," zhodnotila zdraženie českej meny Katarína zo Skalice. Okrem cien lákala slovenských turistov pestrejšia ponuka spotrebného tovaru - oblečenia, obuvi, elektroniky, športových potrieb. Hoci sortiment zostal bohatý, prestal lákať. Dvadsaťhalierové zdraženie českej koruny sa podľa moravských obchodníkov prejavilo úbytkom Slovákov v obchodoch o polovicu.
Zaklínadlom, ktoré vyšvihlo Česko tam, kde je, sú zahraničné investície. Od rozdelenia federácie do konca minulého roku prišlo na Slovensko v prepočte na hlavu 1050 dolárov a do Česka 2500 dolárov priamych zahraničných investícií. "Česká ekonomika je neporovnateľne atraktívnejšia. Do OECD sa Česi dostali bez komplikácií a oveľa skôr, sú v NATO a majú o tri stupne lepší rating," vymenoval plusy českého obrazu v očiach investorov Senkovič.
Nielen príchod, ale aj fungovanie investorov v Česku bolo a je jednoduchšie. Na rozdiel od Slovenska tam oveľa skôr mysleli na podporu investícií a podnikateľské podmienky. Skôr zaviedli konkurzy, obchodný register na internete, skôr začali zatvárať podvodníkov. "Preto máme u nás jednu automobilku, ale v Česku sú dve a ďalšia sa tam chystá," upozornil analytik.
S investormi prišli nové pracovné miesta, takže česká nezamestnanosť je len osem percent a u nás dvadsať. Zahraničný kapitál sprevádzali nové myšlienky, obchodnícke znalosti, manažérske postupy. "Českí zamestnanci a podnikatelia sa mohli a museli učiť od západných. Dnes to vidieť na úrovni služieb a kvalite tovarov," hovorí Senkovič.
Ďalšou devízou Prahy je politická stabilita. Jej výsledkom je, že česká koruna sa dokázala oproti euru posilňovať aj tesne pred voľbami. Zmena vlády tam neznamená automaticky zmenu politického smerovania krajiny, ktorá by zneistila zahraničie. Naopak, Česko si napriek horšiemu stavu verejných financií dokáže zohnať lacnejšie zahraničné pôžičky. "Česká vláda zaplatí za úvery o desatinu percenta vyšší úrok ako nemecká. U nás tvorí takzvaná riziková prirážka celé jedno percento," upozornil Senkovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.