aby si uzavretím zvyšných štyroch rokovacích kapitol vytvorilo definitívne podmienky pre prijatie do Európskej únie v roku 2004.
Weiss ocenil, že EP sa jednoznačne prihlásil k dodržaniu stanoveného termínu pre vstup kandidátskych krajín do EÚ v roku 2004. EP tým podľa neho "de facto odmietol názor spolupredsedu Spoločného výboru EÚ-SR Hansa Petera Martina", ktorý sa v Bratislave minulý týždeň vyslovil za posunutie rozšírenia až na rok 2005. Za pozitívne Weiss taktiež pokladá, že EP neprijal žiadne pozmeňujúce návrhy, ktoré by znamenali stanovovanie dodatočných podmienok pre Slovensko. "Týka sa to predovšetkým tzv. Benešových dekrétov," dodal.
Predseda Výboru NR SR pre európsku integráciu František Šebej ocenil, že EP sa obrátil v rezolúcii na úniu s apelom ukončiť v tomto roku prístupové rokovania s kandidátskymi krajinami. "Je to dobrý signál ako protiváha k tendencii pribrzdiť proces rozširovania, ktorú spomenul H.P. Martin v Bratislave," povedal. V súvislosti s rozširovaním je podľa Šebeja teraz skôr na ťahu EÚ a jej administratívne a ďalšie kapacity, keďže kandidátske štáty sa jednoznačne snažia o ukončenie rokovaní koncom roka.
Šebej súhlasí so spravodajcom EP pre SR Janom Marinusom Wiersmom, že vo vzťahu k Slovensku ide o vyváženú správu. "Som rád, že neprešli žiadnu dodatky, ktoré by sa týkali Benešových dekrétov, pretože sa domnievam, že by to nemalo byť súčasťou akýchkoľvek podmienok pre prijatie do EÚ."
(čítajte na strane 7)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.