krajiny, ktoré vstúpia do EÚ v prvej vlne, zasa požiadal, aby aktívne podporovali budúce prijatie zvyšných kandidátov.
Poslanci podporili cieľ EÚ, aby sa nové členské štáty zúčastnili na budúcich voľbách do EP v roku 2004, k čomu je nevyhnutné ukončiť prístupové rokovania v závere tohto roku.
Všeobecná časť rezolúcie, ktorej autorom je predseda zahraničného výboru Elmar Brok, potvrdzuje, že všetky rokujúce kandidátske krajiny plnia politické kritériá, ale pripomína, že je potrebné veľmi pozorne sledovať situáciu menšín, fenomén rasizmu a neznášanlivosti, antisemitizmus a všetky formy diskriminácie. Zdôrazňuje tiež potrebu administratívnych kapacít na uplatňovanie prevzatej legislatívy.
Dokument vyzýva členské krajiny, aby nekládli kandidátom žiadne nové prekážky nad rámec platnej legislatívy. Zdôrazňuje, že kandidáti budú hodnotení výlučne podľa vlastných výsledkov na základe tzv. kodanských kritérií.
Rezolúcia sa obracia na tie kandidátske krajiny, ktoré vstúpia do EÚ ako prvé, s výzvou, aby aktívne podporovali členstvo ostávajúcich kandidátov, ktorí momentálne rokujú o vstupe. Pôvodný návrh, ktorý poslanci zamietli, vyzýval prvých nových členov, aby neskôr neblokovali prijatie ďalších krajín.
Poslanci vyjadrujú v rezolúcii znepokojenie nad rastúcou podporou populistických, xenofóbnych a protieurópskych hnutí v kandidátskych i členských štátoch a vyzývajú všetky demokratické sily, aby posilnili úsilie pri presadzovaní demokratických hodnôt a princípov európskej integrácie.
Okrem všeobecnej Brokovej časti obsahuje rezolúcia o rozšírení aj krátke hodnotenia jednotlivých kandidátskych krajín. Autorom slovenskej časti je holandský socialista Jan Marinus Wiersma.
Na jednej strane chváli dosiahnutý pokrok Slovenska v príprave na členstvo v EÚ, ale upozorňuje na mnohé problematické oblasti. Tradične správa pripomína potrebu ďalšieho pokroku v oblastiach ako postavenie rómskej menšiny, boj proti korupcii či posilňovanie administratívnych kapacít. Upozorňuje tiež na vysokú nezamestnanosť, veľké rozdiely v rozvoji regiónov a vysoké deficity obchodnej bilancie a bežného účtu.
Na druhej strane dokument víta pokrok Slovenska v mnohých oblastiach a vyjadruje nádej, že pri zachovaní súčasného tempa prístupových rokovaní s EÚ môže byť SR súčasťou prvej vlny rozšírenia naplánovanej na rok 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.