porozumenia (SOP) Pavol Hamžík v stredu v Prešove po rokovaní krajskej rady. "Tento postup má podporu okresných predsedov a som rád, že dokážu prekonať z minulosti názorové strety so SDĽ. V najbližších dňoch budeme schvaľovať nomináciu 19 ľudí na kandidátku."
Pokračoval informáciou, že na poslednej Republikovej rade schválili zásady výberu kandidátov. "Vychádzame z návrhov krajov. Každý kraj môže mať dvoch až štyroch zástupcov. Mali by to byť ľudia, ktorí sa presadili v komunálnej politike, ktorí mali dobré výsledky do VÚC. To sú naše kritéria, ale o menách nebudem hovoriť, lebo by som predbiehal."
Republiková rada bude k tomu zasadať 14. júna. Na otázku, či je spokojný s miestami, ktoré na kandidátke SDĽ pripadli SOP, Hamžík uviedol: "Nie som, ale lepšiu dohodu sme neuzatvorili."
Predsedu SOP sme sa následne opýtali, kto v súčasnosti riadi krajskú radu SOP v Prešove, keď jej predseda František Oľha zo SOP vystúpil pred niekoľkými mesiacmi.
"Funguje tu podpredseda a pripravuje sa krajský kongres, ktorý zvolí nového krajského predsedu. Rovnako sa chystajú kongresy aj v iných okresoch a krajoch, lebo sa nám to stalo aj inde. Je to neštandardná situácia. Mňa však zaujímajú tí, čo v SOP zostali."
Dodal, že krajský kongres SOP v Prešove bude v priebehu mesiaca jún.
Keďže predseda SOP Pavol Hamžík často vystupuje na verejnosti s názorom, že ľudí, ktorí boli poškodení krachom nebankových inštitúcií treba odškodniť, spýtali sme sa ho, ako je možné, že krajský predseda SOP v Nitre bol tiež vlastníkom nebankovej inštitúcie, ktorá išla do likvidácie.
"Nikdy som neskúmal pozadie, alebo podnikateľské aktivity našich funkcionárov. Nie som vyšetrovateľ, ani policajt. Nemáme sily, aby sme chodili a sledovali každého nášho člena. V tom momente, keď vznikol problém, tak sa vzdal funkcie i členstva v SOP. Nepáčilo sa mu, že sme sa postavili za ľudí, hoci sme už vtedy vedeli, že tam existuje nejaká Družstevná organizácia, ktorá môže mať problémy."
Pavla Hamžíka sme sa opýtali čo je pravdy na informácii, že za svoje miesto na kandidátke SDĽ zaplatil 9 miliónov korún.
"Ja som sa dostal do parlamentu s preferenčnými hlasmi v prvej pätnástke. Nikdy ma nenapadlo kupovať si miesto v politike. Ja som do politiky nespadol, dostal som sa tam z diplomacie. Je to nezmysel, veď desať percent predvolebnej kampane hradí SOP. To znamená 1,2 milióna korún. Tak sme sa dohodli."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.