silu Nílu zosobňoval Sobek, zobrazovali ho ako muža s krokodílou hlavou. V chrámových jazerách uctievali posvätné krokodíly ako jeho vtelenie. Aj pre Indov boli krokodíly posvätné. Európania sa o existencii krokodílov dozvedeli pravdepodobne ešte v staroveku od kupcov, ktorí obchodovali s Afrikou a Arábiou. Neskoršie križiaci pri výpravách do Svätej zeme videli krokodíly spočiatku sa však nazdávali, že sú to malé draky. "Drakov", alebo aspoň ich hlavy a kože prinášali domov ako doklad svojej udatnosti. na brnenskej radnici dodnes vystavujú takto získaného vypchatého krokodíla, ktorého dlho považovali za mláďa šarkana.
Krokodíly patria k najstarším pevninským živočíchom, žili už s dinosaurami. Ich vývoj ustrnul koncom druhohôr, odvtedy sa podstatne nezmenili. Napriek starobylosti sú telesne i psychicky najvyspelejšie plazy. jediné z plazov majú uzatvorenú prepážku medzi srdcovými komorami a bránicou. Po celý život im rastú nové zuby na miesto opotrebovaných. Od podobných jašterov ich rozlíšime podľa zboku splošteného chvosta a veľkých vypuklých "žabích" očí na hornej strane hlavy. Krokodíly žijú v tropických a subtropických riekach, jazerách, lagúnach a močariskách. Väčšinu času trávia vo vode, vznášajú sa nehybne pri hladine podobne ako plávajúci kus dreva. Keď sa k nim priblíži možná korisť, potom na ňu bleskurýchlo zaútočia. Trúfnu si aj na veľké zvieratá, ako sú antilopy, mladá pakone a dokonca ani šelmy pred nimi nie sú bezpečné. Chytajú aj ryby a vodné vtáky a s chuťou požierajú mrciny.
Krokodíly plávajú vlnením mohutného chvosta s nohami pritisnutými k telu. Údery chvosta niekedy používajú na omračovanie koristi, alebo pri sebaobrane. Rady sa slnia na brehoch. Keď ich stanovište vyschne, alebo ak nemajú dostatok potravy, presídlia sa na iné miesto. Sťahujú sa v noci, neraz na značnú vzdialenosť. Ak nestihnú nájsť súce sídlo, ukryjú sa cez deň v húštine a hľadaní nového domova pokračujú ďalšiu noc. Do skupiny krokodílov patrí 23 súčasných druhov, viaceré však sú činnosťou človeka existenčne ohrozené. Rod krokodílov sa vyznačuje viac-menej zúženou papuľou. Samice kladú vajíčka do horúceho piesku a počas liahnutia mláďat tieto strážia pred dravými vtákmi a šelmami, pre ktorých sú vyliahnuté krokodíliky vítanou pochúťkou. Patria sem najväčšie druhy plazov: krokodíl nílsky, americký a ružencový. Dorastajú dĺžku až 7 m a hmotnosť 1000 kg, v minulosti sa vyskytovali ešte väčšie exempláre. Tieto tri druhy plávajú aj do mora. Osobitne nebezpečný je krokodíl ružencový z austrálskej oblasti, ktorý napáda i človeka. Tiež ostatné veľké druhy sú niekedy agresívne. Menšie druhy sa človeku radšej vyhnú dorastajú 1,5 - 3 m. Patria sem napr. krokodíly orinocký, austrálsky a siamský. Podobne aligátory majú širokú strach vyvolávajúcu papuľu, takisto však nezvyknú ohrozovať človeka. Samice budujú hniezda pre vajcia tak, že pohybmi chvosta nahromadia kopu blata a močiarnych rastlín. Patrí sem známy aligátor severoamerický (4 m) a už vzácny aligátor čínsky (2 m). Kajmany obývajú Strednú a Južnú Ameriku, dorastajú 2 - 3 m. Majú takú schopnosť, ak ich prostredie vyschne, že sa zahrabú do zeme a aj niekoľko mesiacov nehybne vyčkávajú obdobie dažďov, kedy obnovia aktivitu. V Indii v riekach Ganges a Brahmaputra žije gaviál (5 m), ktorý je však pred vyhynutím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.