Prevencia, to je vetranie, nízka vlhkosť vzduchu, bavlnená posteľná bielizeň.
Pred týždňom sme uverejnili na tejto strane prvý zo série článkov o kvalite vzduchu v domácnosti. Chceme vás upozorniť na jej dôležitosť vo vašom domácom prostredí a podnietiť k tomu, aby ste porovnali všetky "pre" a "proti" v tejto oblasti. Tento seriál o zdravšom domove je súčasne možnosťou pre vás, ako sa môžete podeliť s mnohými čitateľmi o vaše názory, skúsenosti a rady. Napíšte, ako to robíte, aby ste mali menej prachu, ako sa zbavujete nebezpečných látok, ako vetráte, s akou výplňou používate vankúše a prikrývky, čo sa vám osvedčilo, atď., atď. Privítame každý list. Po skončení seriálu zaradíme všetky vaše listy do žrebovania o vynikajúcu cenu: hĺbkový vysávač OXYGEN, ktorý venuje spoločnosť Electrolux Domáce spotrebiče SK. Takže dlho nerozmýšľajte a keď si prečítate, čo pre vás napísala MUDr. Júlia Michaličková, primárka Oddelenia imunológie a respirológie NÚT a RCH v Podunajských Biskupiciach, vezmite papier, pero a napíšte do redakcie Korzára - príloha Víkend (B. Němcovej 32, 042 62 Košice), ako sa staráte o kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti. Čo hovorí k tejto problematike a čo radí MUDr. Júlia Michaličková:
Na Slovensku dnes žije približne 35 % alergikov, pričom takmer polovica z nich sú detskí pacienti. Až štvrtine alergikov pritom znepríjemňujú život prieduškové alergie a 8 % z nich postihuje astma. Počet alergických ochorení vrátane samotnej astmy sa pritom neustále zvyšuje v dôsledku znečisteného životného prostredia a meniacich sa genetických vlastností obyvateľstva. Pre porovnanie: pred dvadsiatimi rokmi sme v ambulancii ošetrili týždenne 15 pacientov, dnes je to v priemere 45 ľudí denne. Alarmujúcim ukazovateľom je tiež stále sa znižujúci vek, v ktorom sa objavia prvé alergické reakcie. Nie zriedkavo v období pred prvým rokom života dieťaťa. Práve v tomto veku je dôležitá náležitá pozornosť rodiča, keďže alergické ochorenie bez náležitej kontroly môže prerásť až do astmy.
Okrem vonkajších znečisťujúcich faktorov sa pod zlú kvalitu vzduchu podpisujú aj samotní obyvatelia domácnosti. Nasledujúcich niekoľko rád pomôže zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti. Vďaka nim si vytvoríte nielen útulnú, ale aj zdravú domácnosť.
Dobré vetranie
Základom zdravšieho domáceho prostredia je dobré vetranie. Otvorenie okna alebo investícia do ventilátora alebo ventilačného systému podnecujúceho prúdenie vzduchu zlepší jeho kvalitu.
Odstránenie znečisťujúcich látok
Pri niektorých časticiach je vetranie vzduchu neúčinné. Tu existuje jediný spôsob odstránenie nebezpečných častíc - čistička vzduchu.
Udržanie nízkej vlhkosti
Plesne, baktérie a vírusy prosperujú vo vlhkých a mokrých podmienkach. Nižšia vlhkosť vytvorí nevhodné podmienky pre šírenie mikroorganizmov. V rodinách s astmatikmi je dôležité sledovať priemernú vlhkosť v domácnosti, ktorá by mala byť blízka 45°.
Používanie posteľnej bielizne z čistej bavlny
Roztoče uprednostňujú prírodné vlákna. Na vankúše a matrace by sa preto mali používať tzv. polopriepustné návliečky, ktoré umožňujú odvádzanie vzduchu smerom von (človek sa nepotí), ale nie sú priepustné smerom dnu. Výplň vankúšov a matracov by mala byť zo syntetických materiálov, ktoré je možné prať vo vode pri teplote viac ako 60 °C. Posteľnú bielizeň vymieňajte minimálne raz za dva týždne.
Uprednostnite nepokrytú dlážku pred kobercami
Ak ste sa ešte nerozhodli, aký typ dlážky si zakúpite, majte na mysli, že drevo, vinyl a dláždená podlaha sú menej priateľské pre špinu a prach ako koberce.
Problematické zvieratká
Samozrejme ideálne je v domácnosti alergika nechovať žiadne zvieratá. Pokiaľ sa však Vaše dieťa nedokáže rozlúčiť s domácim miláčikom, pes ani mačka by nemali vstupovať do miestnosti, kde spí. Domáce zvieratá by sa mali tiež pravidelne kúpať a česať mimo obydlia. Skúste psa alebo mačku nahradiť napríklad korytnačkou.
Predchádzajte cigaretovému dymu
Dvadsať až tridsať percent detských astiem pochádza z pasívneho fajčenia. Prechádzajte fajčeniu a uchránite vás a vašu rodinu od viac ako 4 000 nebezpečných chemických substancií. V rodinách s deťmi, a to nie iba s postihnutými astmou či alergiou, by malo platiť - NEFAJČIŤ!
Pravidelne utierajte prach
Pravidelné utieranie prachu minimalizuje prach a roztoče. Aby bola prachovka účinná, namočte ju v rovnakom množstve octu a parafínu. Na úplné odstraňovanie prachu je samozrejme ideálna čistička vzduchu.
Pustite studenú vodu pred teplou
Mnohé mikroorganizmy sa zoskupujú pri kondenzácii. Aby ste tomu zabránili, pustite studenú vodu pred tým, ako otočíte kohútikom s teplou vodou.
Využite najnovšiu technológiu
Investujte, podľa možností, do hĺbkového vysávača alebo čističky vzduchu, ktoré výrazne znižujú počet zdravie ohrozujúcich častíc.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.