bývalý zať našu dcéru presviedča, že mu patrí polovica majetku, teda aj domu, aj pozemku. Je to naozaj pravda?
Zn.: Dar pred svadbou
Odpoveď: Podľa ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva. Výnimkou sú veci získané dedičstvom, darom, ako aj veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania jedného z manželov. Rovnako veci vydané v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, alebo ktorá mu bola vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka, nie sú súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva.
Z občianskeho zákonníka teda jednoznačne vyplýva, že výlučným vlastníkom darovanej veci je len ten z manželov, ktorý bol obdarovaný. Ak manželia boli obdarovaní spoločne, dar bude predmetom ich podielového spoluvlastníctva.
To znamená, že aj pozemok, ktorý ste dcére darovali pred uzatvorením manželstva, nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva, a teda patrí len vašej dcére. Rovnako vo výlučnom vlastníctve vašej dcéry by pozemok bol aj v prípade, ak by ste jej ho darovali počas trvania manželstva.
Súčasťou bezpodielového manželstva vašej dcéry a jej bývalého manžela je teda len stavba, postavená na pozemku (pretože bola postavená počas trvania manželstva), ale nie samotný pozemok. Vášmu bývalému zaťovi teda prislúcha polovica z danej stavby, nie však z pozemku.
Otázka: Manželka podala návrh na rozvod a zároveň mi oznámila, že môj 5-ročný syn nie je môj. Požiadal som o vykonanie krvných testov a tie jednoznačne potvrdili, že nemôžem byť jeho otcom. V tejto situácii samozrejme odmietam platiť alimenty na dieťa, ktoré nie je moje. Môže súd rozhodnúť o mojej povinnosti platiť na dieťa, ktoré nie je moje?
Zn.: Cudzie dieťa a alimenty
Odpoveď: V zákone o rodine je stanovená 6 mesačná lehota na podanie žaloby o zapretie otcovstva na súde. To znamená, že manžel matky dieťaťa môže do 6 mesiacov odo dňa, keď sa dozvedel, že sa jeho manželke narodilo dieťa, poprieť pred súdom, že je jeho otcom, resp. tak môže urobiť do 6 mesiacov odo dňa, keď sa dozvedel, že nie je otcom dieťaťa. Zákon o rodine ale umožňuje aj po uplynutí tejto pomerne krátke lehoty obrátiť sa na súd. V tomto prípade však výlučné právo podať návrh na popretie otcovstva proti matke a dieťaťu patrí generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky, ktorý tak môže urobiť po dôkladnom preskúmaní všetkých okolností daného prípadu, pričom najdôležitejším kritériom je záujem dieťaťa.
Ak ste 6 mesačnú lehotu na podanie návrhu už zmeškali, najlepšie urobíte, ak sa obrátite na generálnu prokuratúru s písomným podnetom na podanie návrhu na zapretie otcovstva generálnym prokurátorom.
Všeobecne možno konštatovať, že záujem spoločnosti na stabilite pomerov dieťaťa prevažuje nad záujmom dieťaťa poznať svojho biologického otca. Preto je dôležité zistiť, kto je biologickým otcom, aké sú jeho majetkové pomery, charakteristické rysy, ochota uznať svoje otcovstvo a snaha poskytnúť synovi potrebnú starostlivosť. Záujem dieťaťa bude vždy prevažovať nad vaším záujmom poprieť k nemu otcovstve. Preto sa môže stať, že so svojím podnetom neuspejete.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.