odlišného štandardu. Starostka obce Mária Nehilová nedala pokoj nijakému štátnemu orgánu a žiadala o pomoc pre vyše 20 ľudí, ktorí v dôsledku požiaru zostali bez strechy nad hlavou. V piatok za účasti zástupcov ministerstva výstavby, Krajského úradu v Prešove, Okresného úradu a dodávateľskej firmy mohli vykonať kolaudáciu bytov, ktorých výstavba stala vyše 6 miliónov korún. Ministerstvo výstavby poskytlo 80 percent z celkových nákladov a zvyšných 20 percent odpracovali budúci nájomníci.
Tieto prostriedky ministerstvo poskytlo z fondu programu pomoci občanom v hmotnej núdzi. V rámci celého Slovenska z tohoto programu bolo pridelených 30 miliónov korún na výstavbu 101 bytu s odlišným štandardom a okolo 40 miliónov korún na technickú infraštruktúru. Finančné prostriedky do tohoto fondu plynú zo štátneho rozpočtu a z privatizácie, takže zatiaľ veľké problémy s finančnými zdrojmi na tento účel nie sú. "Určité problémy sú len s pozemkami a s prípravou, lebo tento program je viazaný sa osady, ktorých Slovenský štatistický úrad eviduje viac ako 620. Pokiaľ obec má svoj pozemok, ako to bolo tuná, tak je to bez problémov," povedal nám riaditeľ sekcie bývania ministerstva výstavby Ľubomír Čuda. Starostka obce sa s výstavbou bytov s odlišným štandardom ponáhľala: "Začiatkom októbra bolo vydané stavebné povolenie a do zimy sa stihli základy aj murivo. Rómovia a pracovníci IPM Stavu Prešov nezaháľali ani v zime, ale na obecnom rúade vyrábali drevené väzniky a strmienka, aby sa urýchlili práce v jari."
Od práce sa neodťahoval nikto, hoci bolo treba riadne vysúkať rukavy. "Práca biola dosť ťažká, lebo sa všetko robilo ručne odspodku až dohora," pripustil Bartolomej Roka, ktorý so svojou šesťčlennou rodinou dostane jeden z bytov. Pri výbere budúcich nájomníkov sa čičavský obecný úrad uprednostnil vyhorelcov. "Potom na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva sme sa snažili vybrať z každej chatrče aspoň jednu rodinu, aby sa to tam trošku preriedilo," dodala M. Nehilová. Po 1. júli, kedy Rómovia dostanú od bytov kľúče, budú musieť si zabezpečiť ešte podlahoviny a vykurovacie telesá. "Nemáme na to. Žijeme zo sociálnych dávok," dodal B. Roka a starostka obce poznamenala, že sa asi budú musieť obrátiť so žiadosťou o pomoc na nadácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.