ortopedické vyšetrenie, doktorka Zavadilová mi povedala, že som sa mal najprv vyliečiť a potom prísť do nemocnice. Lenže na oddelení boli aj iní pacienti, ktorí sa liečili na chrípku, kožné choroby či chodili na rehabilitácie. Aj keď som opakovane na vizite hovoril o bolestiach v nohe, ani sa na ňu nepozrela," vyrozprával nám v redakcii Peter Marchevský (na obr.) nespokojný s postupom personálu, presnejšie MUDr. Márie Zavadilovej.
Ako nám ďalej povedal, situácia s odmietaním na vizitách sa opakovala, a tak jedného dňa len s kartou poistenca išiel na ortopedické vyšetrenie do ambulancie MUDr. Zdena Veleckého. Mimochodom, spomínaná ambulancia je v areáli nemocnice. Ortopéd diagnostikoval naštrbenú achillovku, ale keďže sa P. Marchevský liečil v nemocnici a nemal so sebou zdravotnú kartu, nemohol mu predpísať liečbu. Jeho odhodlanie vyhľadať odbornú pomoc malo však svoju odozvu.
"Keď som lekárku na vizite informoval, že som bol u ortopéda a potrebujem chodiť na rehabilitáciu, povedala mi, že sa môžem zbaliť a ísť domov. Dôvodom je vraj to, že som porušil režim a opustil objekt psychiatrie. Pritom u ortopéda som bol vo svojom voľnom čase. Ja som neodišiel mimo objektu," vysvetlil nám a dodal, že žiadne argumenty nepomohli. Dostal prepúšťaciu správu, v ktorej sa uvádza, že je z protialkoholického liečenia vylúčený z dôvodu porušenia režimu. Poznamenávame, že liečenie začal absolvovať 27. mája a prepustením ho ukončil 11.júna.
Chceli sme dať priestor aj druhej strane, a tak sme oslovili ošetrujúcu lekárku M. Zavadilovú. Keď sme sa opýtali na okolnosti prepustenia spomínaného pacienta, stroho nám odpovedala. "Nebudem sa vyjadrovať. Obráťte sa na nadriadených."
Oslovili sme teda ortopéda Z. Veleckého a požiadali ho o stanovisko. "Navštívil ma v ambulancii ako môj starý pacient, ale nemal odosielaciu kartu. Som privátny lekár a nemôžem mu predpísať masť ani lieky, keď je hospitalizovaný. Len odporučiť liečbu a tú mu mohli umožniť aj na psychiatrii. Neviem, čo sa tam stalo, ale na druhý deň prišiel s tým, že je prepustený z liečenia, a tak som mu predpísal masť a elektroliečbu."
Keďže ošetrujúca lekárka odmietla s nami komunikovať, rozhodli sme sa osloviť riaditeľku Psychiatrickej nemocnice v Prešove MUDr. Martu Brejovú. Bola o situácii informovaná a zdôrazňovala, že ide o dobrovoľnú a predovšetkým režimovú liečbu, s ktorou je každý pacient pred hospitalizáciou oboznámený. Podľa jej slov, P. Marchevský režim sústavne porušoval, ale nekonkretizovala ako.
"Bol opakovane upozorňovaný a keď to nepomohlo, bol prepustený. Bez režimu sa taká liečba nedá absolvovať. Nemá význam, aby narúšal chod celého oddelenia. Stačí, ak je v kolektíve jeden, ktorý sa neprispôsobí a celé oddelenie je rozhádzané."
Na otázku, prečo k jeho požiadavke na odborné
vyšetrenie pristupovala ošetrujúca lekárka inak, ako k ostatným pacientom nám odpovedala, že zváženie nutnosti je na ošetrujúcom lekárovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.