...prvá na východe bola elektráreň v Spišskej Novej Vsi?
Málokto vie, že už v roku 1894 postavili elektráreň v Spišskej Novej Vsi a nazvali ju Iglovská. Bola to v poradí tretia elektráreň v Uhorsku, hneď po Budapešti a Koložváre. Existujú dokonca i historické záznamy, podľa ktorých boli v rokoch 1892 a 1893 uvedené do prevádzky malé fabrické elektrárne v Krompachoch, Gelnici, Levoči a Kežmarku. Mali výkon 10 až 20 Kilowattov a napätie stodesať voltov.
Začiatkom dvadsiateho storočia sa stavali výhradne mestské elektrárne ktoré mali len lokálny charakter. Z historických prameňov vyplýva, že ne začiatku 20.
storočia bolo na Slovensku postavených sedemnásť vodných elektrární, jedna v Kremnici a ostatné na Východnom Slovensku, prevažne na Spiši. Dve z nich, v Huncovciach a Rakovci sú, aj keď len symbolicky, funkčné dodnes. Vidiek si musel na elektrinu počkať ešte pár desiatok rokov. Po vzniku Československa bol už v júli 1919 vydaný zákon o sústavnej elektrifikácii na území republiky, ktorého dôsledkom bolo zakladanie všeužitočných elektrárenských spoločnosti.
Východoslovenské elektrárne, učená spoločnosť Košice, boli založené v roku 1929. A v roku 1930 už bol dobudovaný dvadsaťdvakilovoltový rozvod na skoro celom východe. Do roku 1945 bolo pripojených dvestopäťdesiat obcí a ostatných tisíc muselo čakať ešte pätnásť rokov. Posledná obec Zlatá Baňa v Prešovskom okrese bola pripojená na rozvod VSE v roku 1960, čím sa ČSSR stala piatym štátom na svete s elektrifikovanými obcami.
Autor: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.