protektora Reinharda Heydricha.
Po atentáte na ríšskeho protektora, ktorý vykonali československí výsadkári na konci mája 1942, nasledovalo vyhlásenie stanného práva a masové popravy. Odveta rozhnevaných Nemcov vyvrcholila 10. júna 1942 vypálením Lidíc, ktoré odôvodnili tým, že v dedine sa údajne ukrývajú parašutisti.
Nemci postrieľali všetkých mužov, ženy a časť detí poslali do koncentračných táborov a niekoľko najmenších obyvateľov Lidíc putovalo na prevýchovu do nemeckých rodín.
V Lidiciach zomrelo celkovo 172 mužov, 196 žien skončilo v koncentračnom tábore, z toho 52 prišlo o život, osem detí zomrelo v tábore v poľskom Chelmne.
V rokoch 1945-47 sa podarilo nájsť deväť detí odvedených do Nemecka. Dedinu gestapo zrovnalo so zemou a v roku 1943 tu zostala len holá pláň. Po Lidiciach nasledovala o 14 dní obec Ležáky, ktorú Nemci vypálili pod zámienkou, že jej obyvatelia podporovali partizánov. Podobný osud mal postihnúť aj Bernartice pri Tábore.
Za lidickú tragédiu bol v apríli 1947 popravený šéf gestapa v Kladne Harald Wiesmann. Nacistovi Maxovi Rostockovi, ktorý bol odsúdený za osobnú účasť na likvidácii Lidíc, bývalý komunistický prezident Antonín Zápotocký v roku 1953 udelil tajne milosť a Rostock pôsobil ako agent československej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) v Nemecku.
Správa o zničení Lidíc obletela celý svet. Po vojne v roku 1945 sa do Lidíc začali vracať ženy, ktoré prežili tragédiu a dozvedeli sa o osude svojich mužov a otcov. V roku 1947 bol položený základný kameň nových Lidíc a v máji 1948 sa začala výstavba prvých domov. Od roku 1949 sa do Lidíc začal vracať nový život.
Lidice sa stali symbolom zverstva nacistov a československý komunistický režim tu usporadúval tryzny. Po roku 1989 však záujem o Lidice opadol. Ako uviedol starosta obce Václav Zelenka, ktorý je jedným z detí zavlečených do Nemecka, dôvodom je fakt, že ich mnohí spájali s komunistickým režimom.
Tragickú históriu Lidíc pripomína Národná kultúrna pamiatka Lidice, ktorá pozostáva z pietneho územia so spoločným hrobom lidických mužov a časťami bývalej dediny. Detské obete vojny pripomína súsošie. V Múzeu - Pamätníku Lidice sú zhromaždené fakty a dokumenty o lidickej tragédii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.