vyhynutie.
V správe sa uvádza, že faktory, ktoré vedú k vyhynutiu mnohých živočíchov pokračujú a to s "ešte väčšou intenzitou" ako doteraz.
Ničenie prirodzeného prostredia, ako aj "zavlečenie" nepriateľských druhov zvierat z jednej časti sveta do druhej, sú jednými z príčin ohrozenia niektorých živočíchov. Rozrastajúce sa mestá, ktoré vytláčajú prírodu, devastácia dažďových pralesov a negatívny vplyv priemyslu majú dramatický dopad na prežitie ohrozených živočíchov a rastlín.
Pritom podľa odborníkov možno tento trend zastaviť, ak začnú vlády jednotlivých krajín dodržiavať zmluvy a konvencie, ktoré uzavreli po summitu v Riu v roku 1992. Patrí sem predovšetkým dohoda z Kjóta a konvencia o biodiverzite.
Správa Programu OSN pre životné prostredie, ktorú tento úrad zverejnil, obsahuje zoznam 11 000 ohrozených zvierat a rastlín, vrátane viac ako tisícky cicavcov, čo je takmer štvrtina všetkých cicavcov na našej planéte.
Tieto zvieratá môžu nadobro zmiznúť z povrchu Zeme v priebehu 30 rokov. Medzi ohrozené druhy patrí napríklad čierny nosorožec, či sibírsky tiger, ale aj menej známe živočíchy, ako je napríklad filipínsky orol a ázijskoamurský leopard.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.