rastlín Gentianaceae. Milovníci horskej kveteny poznajú rad príbuzných druhov, napr. horec panonský. Koreň tohto druhu je z farmakologického hľadiska tiež prijateľný. Musíme ale brať do úvahy, že táto rastlina patrí medzi najviac ohrozených druhov a preto je jej zber v rozpore so zákonom.
Popis: Je to vytrvalá rastlina, dorastá do výška 50 - 140 cm. Byľ je jednoduchá a priama. Kvitne žlto, kvety sú usporiadané v úžľabných kvetenstvách.
Rozšírenie: Pôvodne rastie horec v pohoriach južnej a strednej Európy a v Malej Ázii. Pokiaľ sa s týmto druhom stretnete v našej prírode, ide o výskyt druhotný. Droga sa k nám dováža alebo sa horec pestuje. Patrí medzi prastaré liečivé drogy. Ľudia ho využívali už v staroveku. Verili, že žuvaním koreňa každý deň ráno pred jednom im zaručí dlhovekosť. Horúci odvar v zime ich chránil pred zmrznutím. Horcové víno malo vplyv na čistenie pečene a ľadvín a odstraňovalo kŕče. Odvar sa používal na omývanie hnisavých rán. Ak patríte k nadmerným konzumentom piva, skúste prášok z koreňa dať do pohára s nápojom. Pokiaľ to vypijete, zlozvyk vás určite prejde.
Zber: Koreň horca, ale aj príbuzných druhov, sa zbiera z viacročných rastlín v apríli alebo októbri. Suší sa rýchlo. Horec bodkovaný je tiež chránenou rastlinou a patrí medzi kriticky ohrozené druhy.
Obsahové látky: Koreň horca obsahuje gentiopikrosid, amarogentin, gentisin, ďalej triesloviny, sliz, pektíny a alkaloidy. Neobsahuje škrob, ale gentianózu, gentiobiózu a sacharózu.
Účinky na organizmus: horčiny podporujú tvorbu slín v ústnej dutine a reflexne pôsobia na tvorbu tráviacich enzýmov. Zvyšujú sekréciu v žalúdku a črevách. Pôsobia tiež na činnosť pečene a žlčových ciest.
Použitie: Jednotlivá dávka práškovej drogy je 0,5 - 1,0 g. Odvar pripravíme z 5 g drogy, ktorú varíme päť minút v 200 ml vody. Odvar užívame 30 minút pred jedlom, jednu polievkovú lyžicu. Studený macerát alebo zápar pripravíme z 1/2 kávové lyžičky a šálky vody. Užívame po lyžiciach hodinu pred hlavným jedlom. Koreň horca sa často kombinuje s ďalšími drogami, napr. s koreňom omanu, s puškvorcom nebo palinou pravou.
Toxicita a vedľajšie účinky: Dodržujte terapeutické dávky! Pri ich prekročení je sliznice tráviaceho traktu predráždená, pacient trpí nevoľnosťou, zvracaním a bolesťami hlavy.
Ďalší význam: Koreň horca je nepostrádateľnou prísadou pri výrobe likérov. Používa sa na rozdiel od farmácie väčšinou koreň fermentovaný, ktorý síce obsahuje menej horčinu, teda hlavných účinných látok, ale extrakt je aromatickejší. Nefermentovaný koreň má ostrejšiu chuť, ktorú poznáme napr. z fernetu.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.