pretože sa pes ako prvé zviera domestikoval už pred 12 000 rokmi.
Ale dajte pozor! Je tu niekoľko skutočností, ktoré by ste si mala ujasniť, než psa kúpite (sebe, rodičom alebo deťom). Rozhodujúce by nemalo byť plemeno, ktoré by podtrhlo Váš štýl, ale to, ktoré bude vyhovovať Vašim životným podmienkam a fyzickému stavu. Až potom by ste si mali z "užšieho" výberu plemien vybrať to, ktoré sa Vám najviac páči, inak sa Vám môže prihodiť, že sa kľudná prechádzka s dogou rázom zmení v cezpoľný beh za mačkou, alebo lepšie - za zajacom.
Predovšetkým berte na vedomie, že pes nieje záležitosť na pár týždňov či mesiacov. Pes sa dožíva (v závislosti na plemene) 8 -18 let. Pokiaľ nieste bezcitná osoba, tak Vám pes prirastie k srdcu a nebudete sa ho chcieť zbaviť, i keď s ním budete mať nemalé problémy. Preto radšej rešpektujte nasledujúce pravidla:
1) Navštívte lekára nech vám urobí test na alergiu (tá sa môže objaviť i v priebehu života). Ušetríte sa tak nemilej situácie, kedy zistíte, že sa na Vášho miláčika môžete pozerať iba cez sklo alebo sa musíte vybaviť antialergikami a po každom krátkom pohladení absolvovať štvorhodinovú "liečebnú kúru".
2) Zvážte svoju kondíciu, pretože nezvládnuteľný pes, silnejší než ste vy, môže ohrozovať nielen Vás, ale celé okolie. Väčšinou také prípady končia utratením psa alebo v reportáži niektorej televízie.
3) Uvedomte si, kde bývate či na sídlisku v 2+1, kde sa so psom budete pretlačovať o miesto pri televízii a odkiaľ je ďaleko do kľudného parčíku, či na dedine v rodinnom dome so záhradou.
4) Máte čas starať sa o psa? Pokiaľ si kúpite šteňa, budete sa mu musieť prvých niekoľko mesiacov venovať. Zdôrazňujem, že VY sa mu musíte venovať, inak Vás neprime za paničku a to by mohol byť veľký problém. Staranie sa v prvých mesiacoch zahrňuje vyvenčenie (niekoľkokrát denne!) a kŕmenie. Inou alternatívou je dospelý pes z útulku, ten už bude trochu sebestačnejší, ale zase bude chvíľu trvať, než si zvykne na Vaše pravidlá a požiadavky.
5) Berte do úvahy i finančné nároky psa. Ten, v závislosti na veľkosti plemena, môže denne vyžadovať i cez 1kg potravy a pokiaľ mu chcete čas od času dopriať "zdravú výživu" zo značkovej plechovky, môže sa vám potom stať, že budete mať pred výplatou hlboko do vrecka.
Toto boli len najzákladnejšie pravidlá, preto Vám doporučujem preštudovať aspoň jednu odbornú publikáciu o psoch. Ak ste stále rozhodnutá kúpiť si psa, môžete už v tejto fáze začať premýšľať nad plemenom. Pokúsime sa Vám pri základnom výbere pomôcť.
6) Závislosť povahy na plemene nemusí byť pravidlom. Zlou výchovou môžete urobiť z pudla agresívneho tvora, naopak s pevnou rukou a riadnou výchovou z pittbulteriéra urobiť ozajstného miláčika. Nič mi nebraní zmieniť aspoň najčastejšie povahové rysy známych plemien: jazvečík býva tvrdohlavý; fúzač agresívny; husky príliš dôverčivý a pudel učenlivý, ale hlúpy. Najlepšie urobíte, pokiaľ sa poradíte s niekým, kto má s daným plemenom skúsenosti.
7) Psa s PP alebo kríženca? Pokiaľ neplánujete so psom chodiť na výstavy alebo obchodovať so šteniatkami, môžete otázku PP (preukaz pôvodu) pustiť z hlavy. Dôležitejšie je, či trváte na čistom plemene. Čistokrvní psy majú sklony k určitým zdravotným problémom. Dlhí psy mávajú problém s chrbticou, zavalití psy zase s kĺbmi, psy s krátkymi nosmi majú problémy s dýchaním apod. Samozrejme existujú výnimky, pretože dobermani sú náchylní na problémy s chrbticou bez toho, že by boli dlhí a nemecký vlčiaci s kĺbmi aj keď niesu zavalití. Kríženci si väčšinou vezmú z rodičov to najlepšie a také "pouličné zmesky" sa potom dožívaj v zdraví vysokého veku.
Pokiaľ ste zistila, že pes pre Vás nebude tým pravým miláčikom, nevešajte hlavu. Čo by ste povedali na mačku, fretku, alebo trochu exotickejšie čínske prasiatko?
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.