kriminálnych filmoch domácej, ale aj zahraničnej produkcie. Diváci na to ani nemyslia, že pri natáčaní sa nepoužívajú skutočné peniaze. Sú to zjednodušené napodobeniny starých neplatných bankoviek, prípadne voľné kompozície vyrobené na objednávku rekvizitárov. Divadlá si takéto bankovky vyrábajú svojpomocne. Vďaka grafickým programom to dnes nie je žiaden problém. Už aj v minulosti sa bežne vyrábali divadelné bankovky klasickou tlačiarenskou technikou.
Národné divadlo v Prahe používalo rôzne napodobeniny ruskej storubľovky z roku 1910. Napodobenina päťstorubľovky z roku 1912 mala niektoré detaily kreslené ručne a bola veľmi nedokonalá. Nevyžadovala sa väčšia dokonalosť, lebo diváci nemali možnosť platidlá vidieť z blízka. V televízii je situácia trošku iná. Ak kamera sníma herca v detaile, prípadne polodetaile, tak platidlo musí byť aspoň čiastočne dokonalé. Aj z filmové štúdia na Barrandove vznikli diela, kde sa používali napodobeniny platidiel. Vo filme "Posol úsvitu" boli použité rakúsko-uhorské 2, 5, 10 a 100 zlatníky z roku 1806. V televíznej hre "Čierny prápor" boli použité indočínske piastre.
Divadlo "Semafor" urobilo zaujímavú reklamu pre hru "Dobře placená proocházka", ktorej premiéra sa konala 15. 6. 1965. Divadlo dalo vytlačiť programy v tvare platných anglických libier (na snímke). Bankovky vytlačili v nominálnych hodnotách 1, 5 a 10 libier v rôznych farbách. Namiesto portrétu kráľovnej Alžbety II. sa na bankovkách objavili fotografie hercov J. Šlitra, J. Suchého, H. Hegerovej, N. Urbánkovej. Všetky takéto napodobeniny patria do zbierky a sú numizmatickým materiálom.
Nehrali sa predstavenia iba zo zahraničného prostredia, televízny pracovníci mali k dispozícii aj napodobeniny československých korún. V televíznej inscenácii "Barbora", ktorú natočili v košickom televíznom štúdiu sa používali napodobeniny stokoruny z roku 1931. Televízne inscenácie, ktoré natočili v košickom štúdiu v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch sú zlatým klenotom v archíve. Odzrkadľujú vysoký profesionálny prístup vtedajších dramaturgov, kameramanov, strihačov a režisérov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.