zdržiavajú. "Samozrejme aj my máme záškolákov. Mnohokrát musíme spolupracovať aj s odborom školstva, sociálnych vecí alebo policajným zborom," povedal nám riaditeľ Základnej školy (ZŠ) Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote Ivan Gecko. Na túto, ani na spoluprácu rodičov, sa sťažovať nemôže. Stáva sa však, že po zjednaní nápravy sa situácia opäť zopakuje a žiak naďalej na vyučovacích hodinách chýba.
V nižnoslanskej ZŠ v okrese Rožňava sa záškoláctvo takisto vyskytuje. "Vo väčšine prípadov sa jedná o rómske deti," uviedla riaditeľka ZŠ v Nižnej Slanej Eleonóra Liptáková. Podľa nej, ak má žiak neospravedlnenú jednu až štyri hodiny dostane upozornenie od triedneho učiteľa. Zvyšovaním takýchto hodín získa pokarhanie riaditeľom školy alebo až zníženú známku zo správania. V prípade, že neospravedlnených viac ako 60 hodín môže dostať štvorku zo správania.
V ich škole sa vyskytla okrem záškoláctva aj trestná činnosť. Riaditeľka nechcela bližšie spomínať prípad, keď kradli žiaci priamo v škole, pretože ešte nie je vyriešený. "Niektorí kradnú v závode alebo priamo v obci," skonštatovala E. Liptáková. Falšovanie ospravedlniek sa u nich nevyskytlo. Tvrdí, že spolupráca s rodinami detí je slabá.
"Deti z dvoch alebo troch rómskych rodín nenavštevujú školu pravidelne. Sú to žiaci z menej podnetného sociálneho prostredia, ktoré ešte nevideli ako ich otec ide do roboty. Oni nepociťujú potrebu vzdelávať sa. Nie všetci Rómovia sú však takí. Napríklad som mal rómsku žiačku, ktorá je teraz výborná kaderníčka," zaspomínal si riaditeľ ZŠ v Muráni Karol Kontúr. Evidujú 207 školákov, z toho 94 rómskych. Podľa neho sa u nich krádeže ani drogy nevyskytujú. Situácia sa nemení napriek dohováraniu triednych učiteľov. "Na istý čas sa to zlepší a potom sa to opakuje," dodal riaditeľ.
Riaditeľka ZŠ v Revúcej Eva Darina Poliaková nás informovala, že u nich záškoláctvo neexistuje. "Hlavne deti v puberte vymeškávajú z hodín. Je však na pedagógovi, aby tento problém vedel zvládnuť a presvedčiť žiaka," povedala nám riaditeľka.
Spomenula si však na školáka, ktorý bol typickým záškolákom. "Chlapec nemal rodičov a staral sa o neho strýko. Ten mal vyše 60 rokov a bol starým mládencom. Nemal žiadne skúsenosti s výchovou detí, a to sa odzrkadlilo. Istý čas bol aj v detskom domove. Tento prípad bol však hádam jediným v histórii našej školy," rozpomenula sa E. D. Poliaková. Podľa jej informácií, ktoré získala, vie, že žiak začal študovať stolárčinu. Školu ale nedokončil a teraz je evidovaný na úrade práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.