sója. Jarný deficit zrážok, ktorý v niektorých oblastiach dosahoval až 70 percent z celoročného priemeru, sa na porastoch sóje podpísal nerovnomerne.
"Kvalita porastov vo veľkej miere závisí od prípravy pôdy, jesenného ošetrovania, dostatku živín. Stav polí ukazuje, že niektorí pestovatelia ostávajú veľkými dlžníkmi tejto olejnine. V regióne VSN sme zaznamenali rôznu kvalitu porastov. Veľké sucho vystriedali krátke, ale intenzívne zrážky, ktoré nemali rovnakú intenzitu. Pestovatelia museli čeliť aj náhlemu krupobitiu počas posledného májového víkendu. Napriek tomu očakávame výnosy okolo 3,5 tony z hektára," stručne zhodnotil stav porastov sóje odborný poradca spoločnosti Soya Center Slovakia, s. r. o., Michaľany, Ing. Ján Kocúr.
Okrem poľnohospodárskych podnikov, na pestovanie sóje sa orientujú aj súkromne hospodáriaci roľníci Trebišovského okresu. "Sóju pestujeme na 140 hektároch. V priebehu celého obdobia, od jesene až po zber, dostáva všetko čo potrebuje. Cez kvalitne pripravenú pôdu, chémiu a ošetrenie proti chorobám. Trápi nás však, že májové krupobitie sa podpísalo na tretine osiatej plochy sóje. Preto predpokladám, že aj úroda bude nižšia," hovorí súkromnehospodáriaci roľník z Čeloviec, v okrese Trebišov, Ján Volkai. V agrosektore podniká s ďalším spoločníkom.
Ján Volkai je presvedčený, že v ich "gazdovstve" môžu pestovať sóju aj na 1 000 hektároch. Predpokladom toho je kvalitná technika. Tá súčasná, ktorú vlastnia, zatiaľ nespĺňa ich predstavy a požiadavky.
Sója je z pohľadu investícií do ošetrovania náročnou plodinou. Je veľmi chúlostivá na choroby. Počas vegetácie vyžaduje až sedem postrekov. Je citlivá na obsah dusičnanov. "Najväčšou prekážkou ďalšieho rozmachu v pestovaní sóje je výber predplodín, celkový stav pôdy vo VSN, jej výživa a ochrana. Sója potrebuje menšie výmery plôch, ale viac investícií do pôdy, ktoré sa vrátia vo vyšších výnosoch," dodáva na záver Ing. Ján Kocúr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.