tretinu svojich služieb. Ich činnosť zastrešuje desiatku stredísk, ktoré obhospodarujú jednotlivé oblasti akými je napríklad čistenie mestských komunikácií, starostlivosť o verejné osvetlenie, zeleň či odvoz tuhého komunálneho odpadu (TKO).
"Každá činnosť má svoje špecifiká a vzhľadom na to prináša zisk, respektívne stratu. Medzi najziskovejšie činnosti patrí jednoznačne spomínaný odvoz TKO. Presný opak, sa žiaľ, dá povedať o stredisku plnenia sifónových bombičiek. To v minulom roku, vzhľadom na rapídny pokles záujmu o jeho produkciu, vyprodukovalo stratu dosahujúcu takmer tri štvrte milióna korún. Napriek tomu, predstavoval minuloročný hrubý hospodársky výsledok spoločnosti Technické služby, vyše pol miliónový zisk," tvrdí riaditeľ TS mesta Kežmarok Peter Purtz. Ako dodáva, ďalej, spoločnosť v súčasnosti zamestnáva zhruba stovku pracovníkov, ktorých priemerná mesačná mzda dosiahla v minulom roku niečo vyše deväť a pol tisíca korún.
Podľa Petra Purtza, spoločnosti typu technických služieb, nebudú nikdy osobitne ziskové, ale pre svoj verejnoprospešný charakter ani nikdy nezaniknú. S ich poslaním poskytovať služby verejnosti, však úzko súvisí aj stály problém spokojnosti verejnosti s kvalitou realizovaných služieb. "Napriek našej maximálnej snahe, nespokojnosť bola, je a aj bude. Ak je niekde na verejnom priestranstve smietka, každému to hneď padne do oka. Pre názornosť môžem uviesť príklad jednej z návštev spišského biskupa v meste, pred ktorou sme ešte pred šiestou hodinou ráno poslali do ulíc našich ľudí. Žiaľ, už o pár minút bol na jednej z prístupových ciest ku kostolu vysypaný kôš... Myslím si, že takéto situácie sú odrazom vnútrajška ľudí a nevyplývajú priamo z kvality poskytovaných služieb," myslí si riaditeľ Technických služieb.
Osobitnou kapitolou spoločnosti TS je spomínané stredisko plnenia sifónových bombičiek. Dopyt po nich totiž v posledných rokoch klesol až mimoriadne rapídne. Napriek tomu sa mesto Kežmarok postavilo k návrhu zrušenia tejto stratovej činnosti negatívne. "Neradi, by sme prepustili 25 pracovníčok tejto prevádzky, aj keď situácia v tomto stredisku je skutočne značne komplikovaná. Svetielko nádeje vidíme v možnosti začať produkovať sifónové bombičky v nenávratných obaloch. O takejto alternatíve v súčasnosti rokujeme," potvrdil Peter Purtz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.