Prehľad kandidujúcich politických strán, ktoré idú do volieb pod nasledujúcimi vyžrebovanými volebnými číslami:
1. Národnodemokratická strana (NDS), predseda: Jan Valenta - nacionalistická strana, ktorá sa hlási k odkazu Národnej strany založenej v roku 1848. Za cieľ si kladú obhajobu národných záujmov v podmienkach "núteného vstupu do EÚ".
2. Demokratická liga (DL), predseda: Petr Vlasák - strana si kladie za cieľ vytvoriť alternatívu dnešným politickým stranám a podľa programového vyhlásenia ide o stranu pre malých ľudí.
3. Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD), predseda: Vladimír Špidla - história sociálnej demokracie siaha do 70. rokov 19 storočia. V roku 1920 oslávila volebné víťazstvo, ale potom sa otriasla v základoch, keď ju opustila početná skupina marxistov. Strana zaznamenala obnovu v roku 1990, o čo sa zaslúžili emigranti na čele s Jiřím Horákom. V roku 1992 však vo voľbách prepadli a najväčším úspechom Horáka bolo získanie Miloša Zemana, ktorý sa v roku 1993 stal predsedom strany. Zemanovi sa podarilo doviesť stranu v roku 1998 k volebnému víťazstvu a zostaviť jednofarebnú vládu.
4. Balbínova poetická strana (BPS), predseda: Jiří Hrdina - strana bola založená z recesie 3. apríla 2002 a chcela by do politiky vniesť humor.
5. Občianska demokratická aliancia (ODA), predseda: Michael Žantovský - pravicová liberálno-konzervatívna strana, ktorej zárodky vznikli už v roku 1989. Politici tejto strany v 90. rokoch pravidelne obsadzovali ministerské kreslá, ale po škandáloch s financovaním v roku 1997 ju mnohí opustili a jej preferencie klesli. Pred tohtoročnými voľbami boli súčasťou Štvorkoalície, ktorá sa však ODA tento rok zbavila po tom, čo vyšli najavo obrovské dlhy strany.
6. Voľba pre budúcnosť (VPB), predseda: Daniel Zajíc - pravicová strana konzervatívneho zamerania, ktorá je proti vstupu do Európskej únie.
7. Humanistická aliancia (HA), predseda: Dana Feminová - vznikla v roku 1996 a založili ju členovia Humanistického hnutia. Odmieta mocenské hrátky a rozhodujúcu úlohu peňazí.
8. Akcia za zrušenie Senátu a proti vytunelovaniu dôchodkových fondov, predseda: František Pillman - strana vznikla v roku 2000 a jej cieľ je stanovený už v názve zoskupenia.
9. Nádej, predseda: Monika Pajerová - strana vznikla tento rok v januári a chce byť alternatívou k dnešným stranám. Časť jej zakladateľov pôvodne spolu s Jiřím Lobkowiczom vytvárala Cestu zmeny, ale neskôr sa kvôli nezhodám rozišli.
10. Nové hnutie (NH), predseda: Stanislav Brázda - Nové hnutie sa označuje za hnutie 3. tisícročia.
11. Republikáni Miroslava Sládka (RMS), predseda: Miroslav Sládek - strana vznikla po rozpade Združenia pre republiku - Republikánsku stranu Československa, ktorá sa dostala do konkurzu. Sládkovi republikáni sú nacionalistickou stranou, ktorá je proti členstvu v NATO
12. Cesta zmeny, predseda: Jiří Lobkowicz - stranu zakladali ľudia okolo výzvy Děkujeme odejděte! Jej predseda je potomkom starého šľachtického rodu.
13. Česká strana národnosociálna (ČSNS), predseda: Jan Šula - stredová strana, ktorá obhajuje národné záujmy. Strana má jednu z najdlhších histórií na českej politickej scéne a disponuje pomerne veľkým majetkom
14. Rómska občianska strana (ROS), predseda: Štefan Ličartovský - strana vznikla na prelome rokov 1989 a 1990 a za cieľ si kladie obranu práv Rómov. Označuje sa za pravicovú a kandiduje len v Moravskosliezskom kraji.
15. Strana zdravého rozumu (SZR), predseda: Petr Hannig - zakladateľom strany je hudobný producent Petr Hannig, ktorý sa zaslúžil napríklad o objav Lucie Bílej.
16. Strana vidieka - spojené občianske sily, predseda: Jan Veleba - strana chce priniesť do politiky zmenu a sedliacky rozum.
Pod číslom 17 pôvodne kandidovala Československá strana socialistická, ktorá však nesplnila zákonné podmienky.
18. České sociálnodemokratické hnutie (ČSDH), predseda: Pavel Svoboda - nacionalisticky orientovaná strana, ktorá varuje pred "novodobými kolonialistami".
19. Česká pravica (ČP), predseda: Michal Simkanič - je proti vstupu Česka do Európskej únie.
20. Republikáni, predseda: Jan Vik - stranu založili bývalí republikáni pod vedením Sládka, pred ktorým voličov varujú,
21. Združenie nezávislých (SNK), predseda: Milan Marko - združenie založili v auguste 2000 nezávislí starostovia.
22. Občianska demokratická strana (ODS), predseda: Václav Klaus - pravicová strana, ktorá vznikla po rozpade Občianskeho fóra. Oficiálne vznikla v roku 1991, odkedy je na jej čele Václav Klaus. ODS bola najmocnejšou stranou v prvej polovici 90. rokov. V roku 1992 sa Klaus stal premiérom a v kresle zostal až do pádu jeho vlády v roku 1997 kvôli nevysvetleným škandálom okolo financovania. Po voľbách v roku 1998 ODS podporila menšinovú vládu ČSSD a teraz je jedným z hlavných favoritov volieb.
23. Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM), predseda: Miroslav Grebeníček - KSČM vznikla v roku 1990 a je štvrtou najsilnejšou stranou v ČR. Komunisti oficiálne odmietajú zodpovednosť za činy spáchané bývalou KSČ.
24. Moravská demokratická strana (MDS), predseda: Ivan Dřímal - strana si kladie za hlavný cieľ obranu záujmov obyvateľov Čiech a Moravy.
25. Koalícia KDÚ-ČSL a Únie slobody-DEÚ, predsedníčka ÚS-DEÚ: Hana Marvanová predseda KDÚ-ČSL: Cyril Svoboda - Koalícia vznikla po rozpade Štvorkoalície, ktorú musela opustiť ODA po rozvírení škandálu okolo obrovských finančných dlhov. Štvorkoalícia (4K) vznikla po voľbách v roku 1998 ako reakcia na opozičnú zmluvu ČSSD a ODS. 4K zaznamenala najväčší úspech v senátnych voľbách v roku 2000.
26. Strana za životné istoty (SŽJ), predseda: Ladislav Jaroš - nadviazala na Stranu dôchodcov za životné istoty, ktorá sa podľa pôvodných preferencií mala objaviť v parlamente po voľbách v roku 1998.
27. Pravý blok (PB), predseda: Petr Cibulka - Pravý blok v roku 1996 založil bývalý disident Petr Cibulka, ktorý sa preslávil ako vydavateľ zoznamov s agentmi ŠtB.
28. Strana zelených (SZ), predseda: Miroslav Rokos - Strana zelených vznikla v roku 1990, odkedy sa však nedokázala výraznejšie presadiť. Za cieľ si kladie vytváranie rovnováhy medzi človekom a prírodou.
29. Strana demokratického socializmu (SDS), predseda: Jiří Hudeček - strana, ktorá je pozostatkom po Ľavom bloku, chce vybudovať demokratický socializmus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.