prírody Pieninského národného parku sa počas troch dní predviedlo niekoľko desiatok dospelých i detských folklórnych súborov a folklórnych skupín.
Po vášnivých debatách s miestnou samosprávou a vďaka čoraz zmenšujúcemu prílivu finančných prostriedkov pristúpili organizátori z Podtatranského osvetového strediska (POS) k viacerým dramaturgickým zmenám. Po niekoľkých rokoch mali "Gorali" svoj hlavný profilový program. Toto rozhodnutie náležito ocenili miestni obyvatelia. "Je to super, že v hlavnom programe dostali priestor hlavnej naše súbory. Nie, že by som chcel znevažovať kvalitu súborov z iných regiónov, ale tunajší ľudia chcú predsa hlavne vidieť svoj folklór, svoje tradície," vyjadril názor Viktor Majerík, spisovateľ žijúci a pôsobiaci dlhé roky na Zamagurí. Práve on bol veľkým kritikom predošlých ročníkov ZFS, na ktorých, v snahe predstaviť čo najviac súborov, goralský folklór úplne zanikol.
Jedným z najdôležitejších momentov tohtoročných ZFS bolo priaznivé, slnečné počasie, ktoré čiastočne s výnimkou nedele trvalo celé tri dni. To na tomto podujatí nebýva zvykom. Za všetky názory na túto tému stačí spomenúť jeden. "Zvučím toto podujatie už niekoľko rokov a stále som odchádzal premoknutý. Tohto roku snáď ani nemôžem uveriť vlastným očiam. Ale ešte nie je koniec. Čaká nás ešte jeden deň. Nechcel by som to zbytočne prechváliť," povedal nám v sobotu večer zvukár Rastislav Gužák. Priazeň počasia si pochvaľoval i riaditeľ POS Ladislav Havlík. Ako nám povedal, dobré počasie sa na úspechu podujatia podieľa až osemdesiatimi percentami.
Otvorenie prebehlo, tak ako minulý rok už v piatok, na druhej strane rieky Dunajec, na zámku v poľskej Niedzici. Program charakterizovali ohrávky májov po zamagurských obciach a vrchol boli vystúpenia v Kultúrnom dome v Spišskej Starej Vsi. V sobotu sa otvoril v areáli Pod Troma korunami trh remesiel. Súbory za spevu splavili Dunajec a po privítacom ceremoniáli program pokračoval na hlavnom pódiu. Zaujímavým vyvrcholením večera bolo vystúpenie goralských folklórnych súborov z troch strán Tatier na nádvorí kláštora. Predstavili sa súbory dva Slovenské a dva poľské súbory. Nedeľné dopoludnie už tradične patrilo deťom. Po nich už nasledoval záverečný program a koncert Jadranky.
Na margo tohtoročných ZFS z viacerých úst odznelo, že by sa namiesto troch dní, mohol program zhustiť do jedného, nanajvýš dvoch dní. Publika bolo totiž najmä v sobotu poskromne a vekový priemer strednej generácie "kazilo" iba minimum mladých. Tí sa skôr tešili na sobotňajšiu diskotéku v prístavisku Pod Lipami. Prázdnotou zíval aj kemp v areáli dejiska ZFS, ktorý po iné roky doslova "praskal vo švíkoch".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.