boli v minulosti dané.
"Doteraz boli dodávatelia ochotní dávať nám lieky na dlh vzhľadom na prísľuby vlády oddĺžiť z privatizácie strategických podnikov verejné lekárne. Individuálne dohody hovorili dokonca až o 150-dňovej lehote splatnosti faktúr, zatiaľ čo zákon stanovuje iba tridsať dní. Vzľadom na realitu sa ale dodávatelia vracajú k mesačnej lehote splatnosti, čo je pre nás likvidačné. Je pochopiteľné, že im došla trpezlivosť, my však za takýchto okolností nebudeme schopní nakupovať lieky pre občanov. Touto akciou bojujeme aj za nich, preto verím, že našu snahu pochopia a nebudú sa v stredu medzi desiatou a jedenástou hodinou predpoludní dožadovať liekov," vysvetľuje prezident regionálnej lekárnickej komory PharmDr. František Tamer.
Účasť členov Slovenskej lekárnickej komory na akcii je podľa jeho slov dobrovoľná, ale očakáva, že sa do nej zapojí drvivá väčšina. Lekárnikom totiž ide o veľa. "Už sa nebudeme ďalej bezmocne prizerať blížiacej sa katastrofe v dôsledku nedofinancovania zdravotných posiťovní a tým aj verejných lekrání. Väčšina ich majiteľov sú fyzické osoby s súčasný stav vo financovaní zdravotníctva znamená takmer istú likvidáciu nášho súkromného majetku a existencie našich rodín," hovorí prezident SleK Peter Mihálik.
Podľa jeho slov sa lekárnici zúčastnili desiatok rokovaní na rôznych platformách s cieľom upozorniť na alarmujúci stav vo financovaní rezortu zdravotníctva a zadĺženosť verejných lekární, avšak zvrátiť tento nepriaznivý trend sa im nepodarilo. "Kompetentní predstavitelia vlády a národnej rady zrejme podceňujú situáciu v rezorte, inak by nebolo možné, aby vláda rozhodla o pomoci zdravotníctvu sumou len 3,685 miliardy korún zo zdrojov privatizácie strategických podnikov," konštatuje P. Mihálik vo svojom vyhlásení, ktoré je reakciou na otvorený list ministra zdravotnítva.
Ten obvinil lekárnikov z toho, že sa vyhýbajú diskusii s vedením rezortu. Podľa Mihálika je to naopak minister, kto na žiadosť o stretnutie nereagoval...
Ako uviedol, lekárnici sú vyčlenenou sumou na oddĺženie zdravotníctva sklamaní a cítia sa byť podvedení. Len dlhy voči verejným lekárňam sa totiž vyšplhali zhruba na šesť miliárd korún a šestina tejto sumy určená verejným lekárňam nepostačuje. Ak nedôjde v tomto smere k zmene, môže to mať za následok postupné obmedzovanie nákpu liekov a zdravotníckeho materiálu, prípadne až uzatváranie lekární.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.