minister zdravotníctva Roman Kováč pri štvrtkovej návšteve bardejovskej nemocnice. "Robíme aj transformáciu a transformácia vždy stojí peniaze. Situácia z tohto pohľadu nie je jednoduchá. Po jej skončení však bude zdravotníctvo efektívne fungovať. Do tohto procesu bola začlenená aj bardejovská nemocnica."
Na konštatovanie, že vláda rozhodla o transformácií bardejovskej NsP na neziskovú neočakávane, minister uviedol: "Prvé dopyty, že ktoré nemocnice by mali byť zaradené do neziskových organizácií som získaval od primátorov miest a riaditeľov nemocníc ešte v jeseni minulého roka. Nakoniec sa vykryštalizovala skupina 14 nemocníc, ktoré sa chcú vydať cestou neziskovej organizácie poskytujúcej verejnoprospešné služby."
Kováč dodal, že je to jedna z najlepších organizačných foriem zdravotníctva v Európe. "Celé holandské zdravotníctvo je postavené na ziskových organizáciách. V Maďarsku, kde mali donedávna nemocnice krajské a mestské, prechádzajú na neziskové organizácie. Ono totiž spája v sebe tie pozitíva, ktoré má v sebe privátne zdravotníctvo, ale odstraňujú aj tie nedostatky, ktoré privátne zdravotníctvo má."
Podľa ministra v prípade Bardejova záujem prejavila Arcidiecézna charita a Bardejovské Kúpele. Dodal, že na začiatku sa k procesu transformácie bardejovskej nemocnice negatívne stavalo mesto. "Ale mestské zastupiteľstvo zmenilo svoj názor." Kováč však poznamenal, že zákon nevyžaduje súhlas mesta. "Je podaný aj ďalší transformačný projekt. Podalo ho mesto. V každom prípade, či bude úspešný prvý, alebo druhý projekt, bude zakladateľom tejto neziskovej organizácie aj štát. Vzhľadom k tomu, že štát dáva do nej veľký majetok, tak v správnej rade budeme mať aj majoritu."
Na otázku, kedy sa o podaných transformačných návrhoch týkajúcich sa bardejovskej nemocnice bude rozhodovať, Kováč uviedol, že určite v krátkom čase, lebo vznik neziskovej verejnoprávnej inštitúcie z bardejovskej NsP je určený na 1. júla. "Je to už záležitosť ministerstva privatizácie." Minister zdôraznil, že on preferuje projekty do ktorých sú zapojení zamestnanci. "Je to kľúčová vec. Nezisková organizácia totiž funguje vtedy dobre, keď si ju za svoju zoberú zamestnanci. Je to dôležitejšie, ako čokoľvek ostatné, lebo takáto nemocnica sa odpája od finančných zdrojov štátu, aj vyššieho územného celku. V garancii štátu zostáva len obnova veľkej zobrazovacej techniky."
Poznamenávame, že ako v prvom transformačnom návrhu ktorý podala Arcidiecézna charita spolu s Bardejovskými Kúpeľmi sú zapojení zamestnanci, teda riaditeľ nemocnice, tak aj v druhom návrhu podporujú mesto zamestnanci, konkrétne lekári - poslanci.
Následne sme sa spýtali ministra, či môže byť zakladateľom neziskovej nemocničnej organizácie inštitúcia, ktorá má dlhy voči štátu. Podľa našich informácií Bardejovské Kúpele totiž ešte nesplatili privatizáciu. "Ľudia si často mýlia proces privatizácie a proces transformácie. Pri transformácií zakladatelia nevkladajú finančné prostriedky. Bardejovské Kúpele sú dôležité ako spoluzakladateľ, pretože ide o bohatstvo slovenského národa. Oni určite nezmiznú. A majú medzinárodný charakter. Stačí sa pozrieť na ich klientelu. Ak chcú udržať vysoký štandard svojich služieb musia sa opierať o zdravotnícke zariadenie."
K transformácii má dôjsť k prvému júlu, ale bardejovská nemocnica má dlh 150 miliónov... " Keby bardejovská nemocnica nešla do tejto transformácie, tak ide pod VÚC a zo zákona sa oddĺží. V tejto chvíli sa musíme chovať korektne aj k organizáciám, ktoré idú do
transformácie. Chcem tým povedať, že ministerstvo zdravotníctva má pripravené projekty, ako týchto 14 zdravotníckych zariadení oddlžiť. Do transformácie pôjdu s čistým stolom."
Aj ďalšie nemocnice majú záujem o transformáciu. Máme totiž informáciu, že aj Nemocnica s poliklinikou vo Svidníku má záujem stať sa neziskovou inštitúciou. "Keď sme začali s touto myšlienkou bol veľký záujem. Potom akoby sa riaditelia zľakli a kleslo to na číslo štrnásť. Dnes keď vidia čo to je za proces, tak zase začína záujem. My môžeme tento krok urobiť v dvoch termínoch: k 1. júlu a k 1. januáru 2003. To znamená, že ešte je tu priestor pre dlhú vlnu."
V súvislosti so vznikom fakulty ošetrovateľstva v Prešove, sme sa ministra opýtali, kedy prešovská nemocnica dostane štatút fakultnej: "Veľký kus cesty má už Prešovská univerzita za sebou. Má súhlas akreditačnej komisie a to je podstatné. Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia sú uznané akreditačnou komisiou. Prešovská univerzita totiž spĺňa všetky podmienky, aby mohla učiť a vychovávať ľudí v bakalárskom režime v týchto oblastiach. Teraz musia založiť fakultu. Predpokladám, že v krátkom čase sa to stane, lebo budú otvárať prvý ročník. A keďže štúdium sestier ošetrovateliek a pôrodných asistentiek vyžaduje obrovský počet hodín praxe, odbornú prax musia niekde vykonávať. Budú ju vykonávať v prešovskej nemocnici. Tým pádom bude mať prešovská nemocnica plné právo na titul fakultnej."
Napokon sme sa ministra Kováča opýtali na stavbu Detského oddelenia NsP Prešov. Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu v II. polrok 2001 totiž zistila porušenie rozpočtovej disciplíny a neoprávnené použitie finančných prostriedkov, myslím vo výške 100 miliónov korún. "Suma nebola až taká vysoká. Ale naozaj tam Najvyšší kontrolný úrad našiel chyby. Myslím si, že pán riaditeľ už vyvodil aj personálne dôsledky týchto pochybení ktoré sa stali pri financovaní."
Minister dodal, že Detská nemocnica v Prešove potrebuje ešte ďalšie investície. "Snažíme, aby sa toto dalo spustiť, lebo by bolo na škodu, keby sa nevyužívala naplno. Dávali sme rozpočtové opatrenie v tomto zmysle na ministerstvo financií."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.