Miša TELEPOVSKÁ & Tomáš HUDÁK
Skoro celá "skaterská komunita" sa v sobotu 15. júna zišla na Ťahanovciach, aby si do sýtosti vychutnala novootvorený skatepark. Vyvetrať kolieska prišli asi všetci tí, ktorým tento šport prirástol k srdcu a všetko kolieskové je ich neoddeliteľnou súčasťou. Slávnostné otvorenie primátorom mesta malo byť o pol desiatej. V inkriminovaný čas tam však nebol ani primátor, ani členovia miestneho úradu a v konečnom dôsledku ani davy ľudí, ktorí mali prísť a skatepark otestovať. Je ale pravdou, že postupom času - čím viac pripekalo, tým viac nadšencov adrenalínového športu sa rozhodlo vyliezť na svetlo sveta. O pol jedenástej pripieklo natoľko, aby sa objavil aj sprievod miestneho úradu, aby pokrstil prvý projekt tohto druhu v metropole východu. Je síce pravda, že ak idete smerom k magistrátu, uvítanie vám pripravia bladeri a skateri, no toto riešenie sa magistrátu nepáčilo. Na skatovanie sú tam ideálne podmienky a ako sa zdá, mládeži na korčuliach a skate-och vôbec neprekáža, že idú na nervy úradníkom v budove magistrátu. Ale späť na Ťahanovce...
Úvodného slova sa chopil dočasne zastupujúci starosta Ťahanoviec Cyril Betuš a primátor Zdenko Trebuľa, ktorí prítomnému davu ľudí povedal: "Som rád, že mládež z Košíc má kde prezentovať svoje hobby. Obdivujem skaterov, no niekedy sa naozaj desím, keď vidím čo predvádzajú. A prial by som si, aby sa tu nevyskytovali žiadne zranenia." Medzi prítomnými hosťami nechýbala ani matka zosnulého starostu Ťahanoviec, Jána Pavelku, ktorá slávnostne prestrihla symbolickú pásku, čím oficiálne otvorila skate-park pre Košičanov a 4,2 miliónový projekt začal svoju púť..
O zrode skateparku nám pán primátor prezradil: "O niečom podobnom sme uvažovali už dlho a pôvodne sme to chceli zriadiť v hale Bytového podniku, kde by to však bolo finančne neúnosné. Vzápätí však prišiel nebohý starosta Janko Pavelka s tým, že ho môžeme skúsiť vybudovať na Ťahanovciach. A tak sme začali hľadať sponzorov, ktorí by mohli hoc ako pomôcť a tak sa to všetko začalo." Košiciam by sa možno zišlo aj viac takýchto projektov, pretože športy na kolieskach naberajú veľmi rýchlo na popularite. "Tento skatepark by mohol ísť príkladom pre iné mestské časti. V prvom rade by mal mať záujem miestny úrad. A s pomocou mesta a rôznych firiem by sa to zorganizovať aj dalo."
Prvou súťažou pokrstili novú 'plôšku betónu' skateri, ktorí súťažili o najvyššie ollie v tzv. 'ollie conteste' a najviac (deväť) dosiek preskočil Vladimír Ruščin.
Košický skatepark disponuje (až) jednou U-rampou doslova "na čakačku" (kapacitne v sobotu nepostačovala), dvomi železnými tyčami, grindboxom a párom paliet zo zelovocu, kde môže košická mládež predvádzať svoje úlety. A ako sa k novinke v Košiciach stavajú samotní nadšenci skate-ov a korčulí?
Tomáš (16): "Je to super, že niečo také máme, len mi je ľúto, že tu nemáme fun-box (pyramídu)."
Martin (17): "To je jednoducho výborné, že niečo také niekto vyrobil a že si na nás spomenuli".
Majo (18): "Fajn. Konečne niečo také existuje, ale U-rampa je dosť malá a tak sa tu už nedá umiestniť viac kovových konštrukcií."
S junačou blázniacou sa na kolieskach sme sa však zhodli na tom, že U-rampa nemá celkom dobré miesto na betónovej ploche, pretože je umiestnená v strede ihriska a kraje voľného priestranstva ostali nevyužité (ak nerátame naokolo posadených pár stromov s hŕstkou lístia), lebo nič väčšie sa tam nezmestilo (čo by sme však chceli medzi hromadami blokov na Bruselskej a Európskej). Pri takýchto projektoch by sa mal v prvom rade brať ohľad na bezpečnosť, no ako sme si všimli, kovová konštrukcia rampy nemá ani len jednoduché schody a chalaniská na korčuliach chodia hore po provizórnom rebríku, čo nie je najšikovnejším riešením.
"Ihrisko pre veľké deti" je teda v plnom prúde a ak patríte medzi obľúbencov športu na korčuliach a skateboardoch, tak rozhodne nový a jediný vhodný betón vyskúšajte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.