prehliadky ľudových rozprávačov - amatérov. Jej organizátorom bol Obecný úrad v Lodne a Kysucké osvetové stredisko v Čadci. Jedným z pravidelných účastníkov tejto prehliadky bol aj Anton Jacina z Brekova.
Korene ľudového rozprávačstva
Hlavným poslaním tohoto podujatia je odborne, populárnou formou, metodicky i dokumentačne podporovať, rozvíjať, zaznamenávať a uchovávať estetické čaro, poznávacie a umelecké hodnoty pôvodného rozprávačstva, vychádzajúceho z najlepších tradícií tohoto umenia. Mnoho slovenských rozprávačov, kronikárov, spisovateľov vo svojej práci zanechali krásu, bohatstvo, pestrosť slovenskej reči. Súčasní ľudoví rozprávači sú schopní túto zachovanú krásu citlivo pretlmočiť vo vlastnom ústnom podaní. Cieľom súťažnej prehliadky je nadväzovať na doterajšie tradície rozprávačstva na Slovensku a vytvoriť pre nich platformu na celoštátnej úrovni.
Dvere sú otvorené pre každého
Na prehliadke sa môže zúčastniť každý dospelý rozprávač, aj Slováci žijúci v zahraničí, ktorí nie sú členmi spisovateľských alebo umeleckých organizácií, ani profesionálnymi pracovníkmi v oblasti hovoreného slova. Dĺžka jedného vystúpenia nesmie presiahnuť desať minút. Téma rozprávania je ľubovoľná podľa vlastného výberu. Na rozdiel od profesionálnych rozprávačov, ktorí sa zameriavajú väčšinou na vtipy, anekdoty, môže tu byť príbeh skutočne prežitý, vymyslený či odpozorovaný zo života. Rozprávač môže súťažiť v slovenskom jazyku, hovorovej reči alebo nárečí, aby sa prejavilo rozprávačstvo, slovná zásoba i vlastné schopnosti. Môže pritom použiť spev, hudobný nástroj alebo zarecitovať aj riekanku.
Nezíde sa rok s rokom, ani...
"Na rozdiel od minulého roka, kedy som vystupoval so známou veršovankou Zemplinčan na regrutskim bale u Šarišu, tohto roku som interpretoval žáner Človek vo vinici. Prečo? Vo vinici som pracoval od svojich šestnástich rokov, ešte u bývalého veľkostatkára, potom v družstevnej vinici a nakoniec, posledných desať rokov, na svojej. Za celý ten čas som nezbohatol, lebo tak sa oddávna hovorí "vinica biednica, keď máš záhradu, máš náhradu". Vo vinici som prežil veľa krásnych, romantických chvíľ, pri tvrdej práce vo vetre, pod pražiacim slnkom, v daždi, v časoch radosti i tajomných príbehov. Téma vinice, pivnice, hrozna, vína a vinárov, obsahuje široké pole možností pre hovorové slovo," vyznáva sa Anton Jacina.
Víno, vinica, vinári...
O víne sa toho popísalo veľmi veľa, vzniklo nesmierne množstvo básni a románov od významných autorov na túto tému. Víno inšpirovalo k slávnym výrokom, citátom, múdrostiam. Z tejto studnice si vybral aj Anton Jacina a ak mu to zdravie dovolí, načrie do nej aj v budúcnosti. Vo jeho kysuckom vystúpení zaznela aj známa pieseň Pil som vinko..., dvojhlasné pískanie a na záver báseň z jeho vlastnej tvorby Pri víne...
Keď si už zasadol k stolu
a víno Ti do pohára žbĺknklo,
nezabudni a zapamätaj si,
že naliali Ti skvapalnené slnko.
A skôr než ho začneš piť,
mal by si vedieť, že vo víne
je vyextrahovaný mesačný svit.
Nech ťa nepopadne zloba či hnev
lebo vo víne je skomponovaný slávičí spev
Pri pití sa musíš cítiť blažený,
nech ťa vždy pobáda k smiechu,
vo víne je ukrytý úsmev krásnej ženy,
pi ho stále iba pre potechu...
Súťaž, súťaž, súťaž a výsledky
Úroveň súťažiacich hodnotí odborná porota, ktorú na návrh prípravného výboru menuje generálny riaditeľ Národného osvetového centra v Bratislave. Predsedom poroty bol prof. Viliam Marčok, členmi PhDr. Stanislav Bakoš, spisovateľka a herečka Milka Zimková a ďalšie známe osobnosti.
Štvrtý na Slovensku
Po výberovom kole sa koná rozborový seminár, na ktorom porota navrhuje poradie a ceny súťažiacim. Prvá desiatka účinkujúcich potom vystúpi v galaprograme.
"Ja som sa z dvadsaťjeden súťažiacich z celého Slovenska umiestnil na štvrtom mieste. Zo súťažnej prehliadky som si na východ priniesol veľa zaujímavých dojmov. Bolo to osobné stretnutie s Milkou Zimkovou, heligonkármi z Oščadnice a ďalšími osobnosťami nášho kultúrneho a umeleckého života. Našiel som nových priateľov, skromných, pohostinných, temperamentných, ale hrdých ľudí z Lodna. S niektorými som sa spriatelil a spoločne vyskúšame pestovať hrozno na južnej strane tejto kysuckej dedinky," spomína Anton Jacina.
Namiesto epilógu
Kto by hľadal v týchto dňoch Antona Jacinu doma, nepochodí. Ak je pekné počasie a nie je cirkevný sviatok, nájde ho najskôr vo vinici alebo na záhrade. Hľadá tam inšpirácia na budúcoročnú súťaž na Kysuciach. Možno rozmýšľa aj o tom, ako vypestovať hrozno v tomto rázovitom kraji. Nielen hrozno, ale aj víno. Bola by to "bomba", ale bez následkov. Veď víno dáva životu optimizmus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.