vysvetlenie jedna z obyvateliek rómskej osady v Spišskej Novej Vsi zvanej Vilčurňa. Jej rodina sa totiž podobne ako mnoho ďalších neplatičov zo sociálne slabších vrstiev načierno napája na elektrickú sieť.
Svietiaca lampa, obed navarený na elektrickom sporáku či zapnuté rádio a televízor je súčasťou bežného životného štandardu. Nečudo preto, že neplatiči, ktorí sú odpojení od elektrickej energie hľadajú rôzne spôsoby, od jednoduchých až po rafinované, ako navrátiť spomínaný štandard do svojich domácnosti.
Situácia v oblasti neoprávnených odberov elektrickej energie je natoľko závažná, že Východoslovenská energetika, a. s., Košice zriadila v októbri minulého roku špeciálne oddelenie zaoberajúce sa touto problematikou. Pri pravidelných kontrolách v jednotlivých domácnostiach kvôli spoločnému postupu pri odhaľovaní trestnej činnosti doprevádzajú inšpektorov policajti.
V rámci Obvodného oddelenia Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi zápisnice hovoria o dvadsiatich prípadoch, ktoré sa kvôli krádežiam elektrickej energie skončia pred súdom. Vo všetkých prípadoch ide o osoby so sociálne slabších vrstiev.
V Spišskej Novej Vsi takmer stopercentný podiel na tejto trestnej činnosti majú obyvatelia spomínanej rómskej osady Vilčurňa. "Priemerne, denne jedná rodina odoberie neoprávnene elektrickú energiu za sto korún," popísal nám riaditeľ OO PZ kpt. Mgr. Milan Grečko.
Vedúci odboru inšpekcie neoprávnených odberov Miroslav Miškovič pre naše noviny povedal, že v niektorých prípadoch ide o také praktiky, ktoré sú životu nebezpečné. Konkrétne, nelegálni odberatelia sa na elektrickú energiu napoja priamo na stožiari.
"Je to v rozpore so všetkými normami a predpismi. Na holý vodič si napoja svoj vlastný kábel alebo predĺžovačku. Buď ho prehodia na stožiar pomocou kameňa. Poniektorí aj vylezú na stožiar a na konci kábla si urobia háčiky pomocou ktorých sa napoja na elektrickú sieť," vysvetlil nám M. Miškovič.
Pri vyšetrovaní týchto trestných činov poväčšine páchatelia dôvodia svoje konanie sťaženou sociálnou existenciou. "Elektrické spotrebiče všetci v dnešnej dobe vnímame ako prirodzenú súčasť každodenného života. Obyvatelia Vilčurne sú neplatiči a na elektrickú energiu napojení už boli, preto vedia ako táto vymoženosť uľahčuje život. Z tohto dôvodu hľadajú akékoľvek spôsoby, aj keď sú nelegálne, ako sa naspäť napojiť na sieť. Rómske osady na odľahlejších miestach v regióne zatiaľ nepoznajú túto "vymoženosť" preto spomínanú trestnú činnosť sme u nich nezaevidovali," popísal pohnútky páchateľov M. Grečko.
Zlodeji elektrickej energie sú stíhaní v rámci trestného činu krádeže alebo trestného činu krádeže vlámaním za použitia lsti. Teoreticky im hrozí aj väzenie. "Spôsobená škoda sa vyčísľuje od dňa, kedy sa nelegálny odberateľ napojí na sieť. V prípade, že páchateľ nevie dokázať, kedy začal s touto trestnou činnosťou, škoda sa udáva od poslednej previerky vykonanej inšpektormi Východoslovenských energetických závodov, š. p.," vysvetlil nám M. Grečko.
Ľudová tvorivá činnosť, ako M. Miškovič nazval nelegálny odber elektrickej energie, ukráti ich spoločnosť v rámci východného Slovenska o miliónové sumy. "Od októbra, odkedy je náš odbor zriadený, súd už vyniesol dvadsať právoplatných rozsudkov. Páchatelia dostali buď podmienky alebo tresty natvrdo plus povinnosť nahradiť škodu," dodal k tejto téme M. Miškovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.