podujatia v Dome umenia. Nielen košická židovská obec, ale i laická verejnosť si v nedeľu mohla vychutnať zaujímavú ponuku kultúrneho programu, v ktorom si tento rok prišli na svoje najmä vyznávači hudobného žánru.
Po slávnostnom otvorení prišlo na rad koncertné pásmo, v rámci ktorého odzneli hebrejské, sefardské a jidiš piesne v podaní vynikajúcej kontraaltistky Věry Nerušilovej z Prahy. Sprevádzal ju nemenej kvalitný husľový virtuóz Alexander Shonert s tradičnou židovskou čiapočkou na hlave, spoločne so svojou mamou, profesorkou hry na klavíri v Prahe, Natáliou Shovert.
Pomalé, hĺbavé skladby, kde si navzájom kontrovali minimalistické husle s pôsobivým hlbokým hlasom speváčky, vyvolávali zimomriavky na chrbte. Na odľahčenie sa preto striedali s veselými až tanečnými pesničkami, ktoré vystihujú židovskú povahu a opisujú ich každodenný život. Takmer plné hľadisko sledovalo koncert so zatajeným dychom, v tichu tak výborne vyznieval hudobný dialóg oboch umelcov. Ten sa miestami odohrával v úplnom "piánku", aby mohol vzápätí vygradovať do strhujúceho refrénu a rezkého "husľovo-klavírneho" dueta.
Pauzy medzi hudobnými pasážami vypĺňalo sprievodné slovo, v ktorom sa laici mohli zoznámiť so židovskými rituálmi a sviatkami počas celého roku, priblížiť si každodenné bytie židovského národa, ich filozofiu a učenie Starého zákona, ktorým sa riadia.
Súčasťou koncertu bola výstava kníh a literatúry zameranej na problematiku holokaustu, židovskej kultúry a dejín, ktorú pripravila knižnica Jána Boccatia. Za symbolickú cenu ste si tu mohli zakúpiť napríklad i Slovník židovských osobností Košíc a okolia, ktorý bol vyhlásený za knihu roku 2001.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.