Zákazníci počas letnej sezóny uprednostňujú sedenie na terasách. Majitelia sú si vedomí, že bez záhrad by nezarobili ani na slanú vodu.
"V minulom roku som si vzal do prenájmu reštauráciu U starého otca, požiadal som útvar hlavného architekta o súhlas s umiestnením letnej záhrady na Alžbetinej ulici, v časti pešej zóny. Miestny úrad MČ Staré mesto napriek súhlasu architekta moju žiadosť zamietol. Následne som sa obrátil na magistrát, kde mi vyšli v ústrety a následne som povolenie dostal. Letná záhrada minulý rok na tomto mieste normálne fungovala, neboli žiadne problémy," vysvetlil nám svoje peripetie nájomca reštaurácie Dušan Kohl.
Tento rok začal s vybavovaním žiadosti na terasu už v januári, keď o stanovisko požiadal Útvar hlavného architekta mesta Košice. Napriek tomu, že tri roky dozadu útvar hlavného architekta súhlas dal, tento rok mestskí architekti po dohode so starostom Sülim neodporúčali záhradu povoliť. Starosta MČ Staré mesto Ján Süli žiadosť zamietol.
"V odôvodnení mi napísali, že táto časť ulice musí zostať pre turistov prázdna z dôvodu ideálneho výhľadu na Chrám Sv. Alžbety i sochy Jakobyho. Záhrada pritom nezáclaňala ani výhľadu, práve naopak turisti si mohli pri káve v pokoji vychutnať krásu kostola a aj ho odfotografovať. Ulica v tej časti je široká, bez aút, takže ani žiadne kolízie nehrozia. Takto vyzerá podpora malých podnikateľov? Veď bez letnej záhrady som v lete stratený, kto si príde sadnúť do podzemia," nerozumie postupu kompetentných D. Kohl, ktorý sa proti rozhodnutiu odvolal na Okresný úrad Košice I. "Musel som si vyžiadať stanovisko Krajského pamiatkového úradu, ktorý záhradu povolil. Súhlasila aj Správa komunikácií Košice, aj dopravná polícia. Na magistráte mi povedali, že nie sú kompetentní, že povolenia dáva mestská časť. Napriek tomu, že okresný úrad zrušil rozhodnutie mestskej časti, záhradu mať nemôžem, lebo starosta svoje stanovisko nezmenil."
Hlavný architekt mesta Košice Peter Murko tvrdí, že s touto časťou Alžbetinej ulice sa nikdy nepočítalo ako s miestom na letné záhrady. "Vyskúšalo sa to a ukázalo sa, že je to nevhodné. Na tom sme sa zhodli všetci," hovorí Murko.
"Záhrada v tomto mieste bola vizuálnou prekážkou v tomto jedinečnom priestore, naviac nenaväzuje na reštauráciu, ku ktorej patrí. Nápoje sa musia vynášať z Mäsiarskej ulice 1, čo zaťažovalo prostredie. Definitívne to zostáva ako rozptylový priestor, stanovisko meniť nebudeme," doplnil ho Jozef Kravec z ÚHA.
Starosta MČ Staré mesto k už spomenutým dôvodom nepovolenia záhrady pridal ešte ďalšie. "Záhrada zavadzala aj pri svadbách. Dávame povolenia, aby mohla nevesta v aute vstúpiť do tejto časti pešej zóne. Závažným problémom je aj fakt, že nájomca reštaurácie U starého otca, ktorá sídli na Mäsiarskej 1 pod podjazdom, chcel prevádzkovať záhradu pred domom, kde sídlia ďalšie dve reštaurácie-U Bernarda a u Vincenta. Keby dostal povolenie on, museli by ho dostať aj oni. Veď akoby k tomu prišli, že pred domom, kde podnikajú oni, má záhradu iný," argumentuje starosta. "Po minulom roku sme sa všetci zhodli, aj architekti, aj primátor, že priestor zostane voľný a povolenie nedostane nikto. Opakujem, že chodiť s nápojmi z Mäsiarskej spod podchodu, prejsť cez cestu, to nie je v poriadku. Záhrady majú byť logickým vyústením prevádzky, majú stáť pred domom, v ktorej sa nachádza. To súvisí aj s podmienkami na sociálne zariadenia, hosť sa musí bez problémov dostať na WC."
Starosta Süli odmietol názor, že nepodporuje malých podnikateľov. "Pán Kohl vedel do čoho ide, upozornil som ho na to už minulý rok, že povolenie nedostane. Napokon som záhradu povolil na nátlak námestníka primátora B. Farkašovského, ktorý nás požiadal, aby sme to ešte skúsili. Potom sme sa všetci zhodli, že to nevyzerá dobre zo spomínaných dôvodov a tak povolenie už nedostane."
Námestníka primátora B. Farkašovského vyjadrenia starostu o nejakom nátlaku prekvapili. "Aký ja môžem robiť nátlak na starostu, veď to nie je môj podriadený. Ako predstaviteľ mesta som ho požiadal, aby sa ešte pokúsili nájsť nejaké riešenie pre spomínaného nájomcu, ktorý nás na magistráte s týmto problémom navštívil. Udeľovanie povolení na zabratie verejného priestranstva je plne v kompetencii starostu Starého mesta. Viac k tomu nemám, čo povedať," zareagoval na Süliho vyjadrenie námestník Farkašovský.
Povolenie k umiestneniu záhrad je teda plne v kompetencii starostu, on určuje aj ceny, rozhoduje o prípadných zľavách. "Keď sme so záhradami začínali, dávali sme cenu 1 Sk za meter štvorcový na deň a meter štvorcový. Robili sme to preto, aby ľudia do záhrad investovali a urobili ich estetické, aby to dobre vyzeralo a mesto pulzovalo životom. Teraz sme na cene 3,50 Sk na meter štvorcový a deň, zahraniční podnikatelia platia 5 Sk. V niektorých prípadoch som znížil cenu na 2 alebo 1,50 Sk, a to pre záhrady patriace k cukrárňam, kde sa nepodáva alkohol."
Podnikateľ Dušan Kohl však v minulom roku zaplatil 7 Sk za meter štvorcový, pričom toľko údajne platili len zahraniční podnikatelia. Ako to?
"Zahraniční platili minulý rok 10 Sk. A pán Kohl mi povedal, že sa mu to oplatí za každú cenu," zareagoval starosta Süli.
"Nemal som na výber. Starosta mi povedal, že 7 Sk sa platí za meter a deň. Neostávalo mi len súhlasiť. Preto sa verejne pýtam starostu, prečo mne dal cenu 7 Sk a iným podnikateľom 3 Sk? Dokonca som počul aj o korunovom nájme za piváreň. Chcel by som vedieť aj to, prečo mi starosta minulý rok, keď architekti súhlasili, povedal, že nie je dôležitý papier od architekta, lebo on terasu aj tak nepovolí. Dokonca ma obvinil, že mám papier vybavený na čierno. A teraz sa odvoláva práve na ÚHA," pýta sa D. Kohl.
Na otázku, či má Staré mesto vôbec nejaký schválený cenník, podľa ktorého sa určujú poplatky, keď každý hovorí o iných sumách, starosta Süli zareagoval:
"Máme internú smernicu na úrade."
A kto rozhoduje o zľavách? "Starosta," odpovedá Ján Süli. "Úľavy sú však ojedinelé."
Starosta Starého mesta tvrdí, že povolenie dostane každý ponikateľ, ktorý chce záhradu umiestniť pred svoju prevádzku, má sociálne zariadenia pre hostí a nič proti lokalite nenamietajú ani architekti.
"Stanovisko v prípade reštaurácie U Starého otca je konečné, v tomto priestore už nikto nikdy záhradu mať nebude. Nič na tom nezmení ani odvolanie podnikateľa na okresnom úrade," zdôraznil na záver starosta.
"Zaujímavé, že minimálne desať záhrad v meste je umiestnených mimo pevnej prevádzky a nikomu to neprekáža. K mojej záhrade netreba chodiť cez cestu, iba cez pešiu zónu, naviac na terase by bola umiestnená chladnička s nápojmi a výčapný pult. Takže dole by sa chodilo len minimálne, tak ako minulý rok, keď nebol žiadny problém," tvrdí Kohl.
Za zaujatie verejného priestranstva zaplatili podnikatelia v minulom roku do kasy Starého mesta cca 800-tisíc korún. Každý z nich mohol za meter štvorcový platiť inú čiastku. Len starosta Süli vie, kto akú zľavu dostal, kto platil 1,50, kto 7 Sk za deň a meter, keďže je to plne v jeho kompetencii.
Aby sa odstránili prípadné podozrenia, že prenájmy verejného priestranstva sa realizujú netransparentne, určite by sa mal cenník schváliť v miestnom zastupiteľstve a byť záväzným nariadením, vyveseným na úrade. Aby bolo každému podnikateľovi jasné, aké podmienky musí splniť, koľko ho bude jeho záhrada stáť a v akom konkrétnom prípade môže dostať zľavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.