školstva od 1. júla nie je pripravené. Vedúca odboru školstva Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Danka Roziková sa však tomu čuduje:
"Zatiaľ sa nejaví, že by nám hrozili problémy. Je pravda, že máme na úseku školstva dlh, ktorý je k 31. máju vo výške 5,3 milióna korún, ale tento zostáva na štáte a školy budú oddelimitované bez záväzkov s vykrytým 50-percentným rozpočtom jednak pre oblasť miezd a jednak pre úsek tovarov a služieb pre druhý polrok roku 2002. Čakáme však na navýšenie mzdových prostriedkov v súvislosti s uplatňovaním zákona o verejnej službe."
S tým, že príprava prechodu kompetencií v oblasti školstva v okrese Vranov nad Topľou je bez problémov, nesúhlasí podpredseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu Andrej Kulik:
"Problémy sú a aj budú, lebo nastal nesúlad v tom, čo vláda deklaruje. Áno, zo zákona kompetencie musia prejsť na samosprávu, ale my nemôžeme podpísať, že preberieme na seba všetko, čo sa zanedbalo za roky."
Na mysli mal predovšetkým skrytú zadlženosť na objektoch školských zariadení a to, že stále chýbajú pravidlá najmä v otázke financovania prevádzky škôl a školských zariadení.
D. Roziková pripúšťa, že existujú nedostatky v majetkovej oblasti: "Máme školy, kde je vlastníkom v zmysle reštitučného zákona cirkev, ale máme podpísané aj platné nájomné zmluvy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.