do spoločného fondu podporili rozvojové programy pre deti. Podľa informácie Dalibora Kostru z Nadácie pre deti Slovenska tento rok sa vyzbieralo celkom 10 210 515 korún. Pripomenul, že celý balík prostriedkov bol spravodlivo rozdelený do regiónov Slovenska.
"Financie boli rozdelené v jednom grantovom kole, pričom program bol zameraný na podporu konkrétnych projektov v šiestich oblastiach. Sú určené deťom telesne, zmyslovo a duševne postihnutým, deťom žijúcim mimo vlastnej rodiny, týraným a inak zneužívaným, ohrozeným a trpiacim rôznymi formami závislostí, deťom z ulice či všetkým ostatným, ktorí nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas," informoval nás.
Z oboch krajov na východe Slovenska doručili aktivisti rôznych občianskych združení 78 projektov za 10,7 milióna korún. V procese posudzovania bolo napokon schválených 35 za 3 259 824 pre 18 232 detí.
"Dlhodobým cieľom grantového programu Hodina deťom je poskytovať včasnú, účinnú a trvalú pomoc pre deti. Tiež umožniť čo najširšiemu spektru organizácií, ktoré s deťmi pracujú, aby svoju činnosť profesionalizovali," dodal.
Zaujímalo nás, z akých východoslovenských miest a aké projekty prevládali. Až keď sme videli zoznam projektov, pochopili sme, že to bola ťažko zodpovedateľná otázka. Sú totiž veľmi variabilné. Prevažovali však také, ktoré majú pomôcť deťom telesne, mentálne a zmyslovo postihnutým, najmä z Levoče, Humenného, Michaloviec, Vranova nad Topľou či Spišskej Novej Vsi. Takmer toľko ich bolo aj pre deti, ktoré nemajú kde tráviť voľný čas, napríklad z Gelnice, Sniny, Sabinova, Prešova, Košíc, Bardejova či Krompách. O deti z ulice sa zaujímali len 4 rómske a cirkevné občianske združenia cez pripravené projekty klubového charakteru. Košické organizácie ako Fenestra, Li(e)nka či Fakultná nemocnica s poliklinikou však mysleli aj na týrané, zneužívané a zanedbávané deti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.