košickej Technickej univerzity (TU). Počas troch dní budú diskutovať o teórii a aplikáciách inteligentných informačných systémov, ktoré sa v tomto storočí stanú významnou súčasťou každodenného života spoločnosti.
Vďaka akcelerujúcemu vývoju v oblasti takzvaných humanoidných robotov sa na program 2. medzinárodného sympózia o výpočtovej inteligencii v Košiciach dostali aj etické otázky ich existencie. Na európskom kontinente pôjde o prvé diskusné fórum na túto tému. Podľa profesora Petra Sinčáka, vedúceho Centra pre inteligentné technológie TU a zároveň odborného garanta sympózia, výzvou pre vedcov bol film Stephena Spielberga z roku 2001 Artificial Intelligence - Umelá inteligencia a bude aj priamym predmetom diskusie.
"Pred polrokom by som bol povedal, že je to téma, o ktorej sa nebudem ani baviť," poznamenal Sinčák.
Po skúsenostiach z Japonska však zmenil názor a tvrdí, že existencia humanoidných robotov už nie je otázkou vzdialenej budúcnosti. Očakávanú kontroverznú diskusiu povedie prof. Shuji Hashimoto z univerzity Waseda v Tokiu, kde sa výrobe umelých inteligentných bytostí venujú.
Podľa Sinčáka umelá inteligencia však zďaleka nie sú iba roboty. Prudký rozvoj výpočtovej techniky vytvára predpoklady na aplikáciu a presadenie sa inteligentných systémov v rôznych oblastiach. Ich podstatou je, že systém, na základe v praxi získaných informácií, zhromažďuje ďalšie nové poznatky, spracúva ich a následne "inteligentne" využíva. Preto sa týmto technológiám hovorí aj učiace sa. Príkladom praktického využitia je na trhu dostupná práčka založená na technológii tzv. fuzzy logiky so schopnosťou na základe senzorov samostatne rozhodovať o stratégii prania.
Mnohé aplikácie sú dnes už realitou v Japonsku, USA, čoraz viac sa o ne zaujíma Európa. Hoci sú slovenskí vedci v rámci tejto odbornej subkomunity vysoko akceptovaní, domácim manažérom chýbajú často aj základné informácie. Hyperadaptívne technológie, založené na umelej inteligencii, pritom prinášajú novú kvalitu a sú široko využiteľné napríklad v riadení, automatizácii, manažmente, bankovníctve, elektroenergetike či hutníctve. Ako programový produkt sú aplikovateľné všade, kde sa dajú získať znalosti z dát alebo od expertov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.