Košice - Na Svätoplukovej ulici v Košiciach koncom minulého týždňa slávnostne otvorili prvé štátne resocializačné centrum v metropole východu.
Na slávnostnom otvorení si mohli prizvaní hostia obzrieť esteticky zrekonštruované priestory na ubytovanie klientov. Slávnostnú pásku prestrihla prednostka Okresného úradu Košice I Marta Laskovská, ktorá sa výraznou mierou pričinila o zrealizovanie nápadu.
Zaujímavo vyriešený interiér pôsobí ako menší hotel, pričom zrekonštruované pivničné priestory majú slúžiť na uskutočňovanie liečebných terapií. Drogy, ktoré zmietajú nielen mladými ľuďmi, už zasiahli do života nejednej slovenskej rodiny. Fenomén, o ktorom sme kedysi vedeli len z filmov, si, žiaľ, našiel miesto v spoločnosti. Podľa vedúcej resocializačného centra Mgr. Jarmily Bučkovej si liečba zo závislosti vyžaduje nielen pevnú vôľu, ale aj pomoc zvonka.
"Aby liečba narkomana bola účinná, je potrebné nadviazať na detoxikáciu, ktorá prebieha v zdravotníckych zariadeniach. Jednoducho povedané, detoxikáciou sa zbaví závislosti telo a resocializáciou sa vylieči duša. Staráme sa o ľudí, ktorí sa po detoxikácii majú problém vrátiť do svojho pôvodného sociálneho prostredia. Odsudzuje ich rodina i spoločnosť. Oni sa potrebujú naučiť vštepiť si abstinenciu - nie ako životný kríž, ktorý musia so sebou vláčiť - ale ako životný štýl. Musia sa naučiť žiť s tým, že všetci sa na nich budú cez prsty dívať. Musia si získať sebadôveru, sebaúctu, aby si postupne získali úctu najbližšieho okolia. Potrebujú teda získať sociálne kontakty, opustiť staré partie, kolektívy, s ktorými sa dostali do závislosti," myslí si J. Bučková.
Zrekonštruovaná budova predtým slúžila ako ubytovňa pre bezdomovcov a bola v dezolátnom stave.
"Keď sme začali hľadať priestory, museli sme vychádzať z toho, čo máme, nemohli sme si dovoliť prenajať či kúpiť novú budovu. Táto je vo vlastníctve Okresného úradu Košice I. Bezdomovcov sme presťahovali na Alžbetinu ulicu, kde poskytlo priestory mesto. Rekonštrukcia trvala krátko a v decembri 2001 bola ukončená. Počas januára sa robili ešte menšie úpravy, pričom celá stavba vyšla na 5,8 milióna korún."
Aj keď budovu ukončili už skôr, s otvorením museli počkať. Termíny sa nedarilo zladiť s pracovnou zaneprázdnenosťou pozvaných. Aj napriek tomu však prvých klientov ubytovali už pred mesiacom.
"Už pred mesiacom sme v priestoroch s kapacitou na ubytovanie ôsmich ľudí ubytovali prvých šesť mužov. Po druhej etape rekonštrukcie, keď by sa malo dať dokopy podkrovie, rátame aj s ubytovaním ženskej časti populácie. Nateraz máme menší problém s financovaním, preto musíme stravu pre klientov dovážať už navarenú. Je však plánované variť aj v rámci prebiehajúcej terapie."
Každý z klienov by sa mal v resocializačnom centre zdržať rok.
"Samozrejme, ak ide všetko v poriadku. Akonáhle porušia abstinenciu, alebo odídu z vlastnej vôle, doba môže byť kratšia. Vo výnimočných prípadoch sa môže ešte o rok predĺžiť."
Obyvatelia centra neobývajú priestory zadarmo, aj keď zaplatia len malú čiastku.
"Klienti, ktorí dostávajú minimálnu sociálnu dávku 1 895 korún, neplatia nič. Avšak tí, ktorí dostávajú vyššie sociálne dávky, podporu v nezamestnanosti či invalidný dôchodok, platia alikvotnú čiastku. Vychádza im to na 74 korún na deň."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.