Prečína v okrese Považská Bystrica. Nielen krádežou sa občan dopúšťa trestného činu.
Prenčínčan našiel telefón za 6900 korún a nechal si ho. Do sporu so zákonom ho priviedla hodnota mobilného telefónu. Mladého muža obvinil vyšetrovateľ z trestného činu zatajenia veci. Čaká ho súd.
Podľa trestného zákona sa totiž odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom potresce ten, kto si prisvojí cudziu vec "nie nepatrnej hodnoty". Samozrejme, ak sa príde na to, že nájdenú vec neodovzdal jej majiteľovi alebo polícii. V opačnom prípade môže mať problémy len s vlastným svedomím.
"Nie nepatrná" hodnota je podľa práva rovná výške našej minimálnej mzdy. "Vec nie nepatrnej hodnoty musí mať hodnotu najmenej 4920 korún," povedal hovorca sekcie vyšetrovania ministerstva vnútra Stanislav Ryban. Vyhláška platí od 1. októbra minulého roka, podľa neho nie však nadlho. "Uvažuje sa, že sa to zvýši zhruba o nejaké štyri stovky."
Zatajenie veci nepatrí medzi časté trestné činy. "Takýto trestný čin sme tu ešte nemali," priznáva hovorkyňa okresného riaditeľstva policajného zboru v Považskej Bystrici Magdaléna Bursíková. Občan by mal podľa nej každý hodnotnejší predmet, ktorý nájde, odovzdať buď prevádzkovateľovi podniku, kde ho našiel, alebo polícii.
Ani Ryban sa s týmto trestným činom nestretáva často. "Ťažko sa to objasňuje," dôvodí. Niekto nájdenú vec ihneď odovzdá, niekto si ju nechá. Svoje podľa neho úlohu zohráva aj to, či si nálezcu niekto všimne alebo nie. "Ak áno, je väčšia pravdepodobnosť, že ju vráti."
Ak niekto nájde a neodovzdá vec, ktorá mu môže priniesť značný prospech (napríklad kufor plný peňazí), môže dostať i päť rokov.
(tasr, joč)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.