postupu mala veľmi ďaleko. Ten nakoniec ušiel i mužstvu Kamerunu, ktoré už berie s vážnosťou celý futbalový svet. Kamerunské levy doplatili aj na to, nakoniec, s akým disciplinovaným výkonom na nich vyrukovali Nemci, to ste mohli vidieť sami. Bol to paradox, k postupu mala veľmi blízko i JAR, jej futbalové kvality sa zlepšovali zo zápasu na zápas, aj keď tá kamerunská radosť z futbalu to stále nie je. A tak vlajku afrického futbalu drží Senegal...
"Kto má na tom hlavnú zásluhu? Predsa Bruno Metsu. A viete, v čom je jeho tajomstvo? Počúvanie... Metsu dokáže počúvať hráčov, zväz i novinárov. Vie ich vypočuť a vziať si z toho to najlepšie," povedal BBC viceprezident Senegalského futbalového zväzu. Charizmatický kormidelník z Francúzska si skutočne získal srdcia všetkých Senegalčanov aj vďaka svojej trpezlivosti. Vsádza totiž na kamarátsky prístup, aj keď rešpektuje individuality. Taktiku, ktorá je tradične najväčšou slabinou afrických tímov, vštepuje Senegalu nenásilne. V rámci presadenia systému môže byť zachovaná určitá voľnosť," hovorí Bruno Metsu, ktorý sa narodil 28. januára 1954 v Coudekerque. Tréner so solídnou hráčskou minulosťou (celkovo cca 400 zápasov v Dunkerque, Nice, Anderlechte, Brusel, Lille, Valenciennes a Beauvais) začal s kormidlovaním mužstiev v roku 1988, keď sa ujal práve tímu Beauvais. V roku 1992 ho oslovilo vedenie Lille, mužstvu sa však nedarilo, a tak sa po roku musel Metsu porúčať.
Presunul sa do ďalšieho klubu, kde už pôsobil ako hráč, do Valenciennes. Mal však smolu, bolo to práve v čase zostupu klubu a v čase, keď sa na verejnosti začala prepierať obrovská korupčná aféra, ktorá súvisela s predaným zápasom Valenciennes Olympique Marseille.
Po ročnej prestávke a veľkom sklamaní našiel Metsu pokoj vo vtedy treťoligovom Sedane, kde pôsobil až do roku 1998. Mimochodom, v klube na dlhovlasého modrookého trénera doteraz spomínajú veľmi radi. Aj základy jeho práce totiž dostali klub, tam, kde je teraz.
Na vrchných priečkach francúzskej ligy, s účasťami v európskych pohároch...
V apríli 1999 prijal Metsu ponuku Guinejského futbalového zväzu. A v októbri 2000 už bol v Senegale, kde vystriedal Nemca Petra Schnittgera. "Bol to šok, ale potom som našiel v africkom futbale niečo úžasné. Skutočné hodnoty, priateľstvo a solidaritu. To, čo sa už v Európe dávno stratilo," prezradil Metsu na webstránke FIFA ešte pred MS.
Metsu sa v Dakare dokonca oženil a usadil sa tu. A pomaly i zabudol na to, že kontrakt v Le Havre sa neuzavrel preto, že mu vedenie tímu, kde chytáva Alexander Vencel ml. vytýkalo jeho imidž. To bol hlavný kameň úrazu. V Afrike mu nikto výzor rockera či profesionálneho manekýna nikto nevytýka. "Môj imidž je dôkazom toho, že mám rád život. A nech si každý zapíše, ja sa meniť nebudem!"
Metsu však zmenil senegalských hráčov, presvedčil ich o potrebe nechať všetky sily v zápasoch s národným dresom. "Ja som stále hovoril, že vo Francúzsku hrá množstvo skvelých futbalistov zo Senegalu. Spravil som jediné, dal som ich dokopy."
A trochu ich zaučil do niečoho, čo sa nazýva taktika. "Ale len tak voľne, nechcem ich príliš zväzovať," hovorí Metsu. Jeho tím však vraj hrá najeurópskejší futbal z celej Afriky.
Možno, že "najfrancúzskejší"... "My sme vlastne rezervou majstrov sveta. Naši hráči hrajú v popredných francúzskych kluboch, sú dostatočne dobrí na to, aby sa presadili," hovorí s obľubou Metsu. Len dvaja hráči z nominovaného kádra nehrajú vo Francúzsku... Brankár Tony Sylva chytá za Monaco, Aliou Cissé je oporou defenzívy Montellieru, duo Amdy Faye - Khalilou Fadiga tvrdí muziku v strede poľa Auxerre, Bouba Diop v Lensi, Sylvain Ndiaye v Lille, Makhtar Ndiaye v Remeši, futbalista Afriky za rok 2001 El Hadji Diouf je oporou Lensu (v novej sezóne však bude v Liverpooole), Henri Camara v Sedane... Posledne menovaný odpílil v nedeľu Švédov, tí sa po zápase sťažovali, že im dal góly chlapík, na ktorého neboli pripravení. Henri Camara prišiel na MS ako náhradník, s povesťou hráčam, ktorý dokáže zahodiť i to, čo sa zahodiť nedá. Pred týmto zápasom mal na konte 36 zápassov a 7 gólov, v kvalifikácii na MS skóroval akurát raz. O jeho schopnosti netrafiť prázdnu bránu sa v kladnom zmysle presvedčili i hráči českej Marily Příbram, keď by totiž Camara premenil polovicu zo svojich šancí, česi by asi v Pohári UEFA nepostupovali...
Osemmiliónový štát, čo nie je na africké pomery až tak veľa, skôr naopak, dokázal v kvalifikácii prejsť cez Egypt, Alžírsko a Maroko. Jednak potvrdil, že po mnohých rokoch nadvlády futbalu severnej Afriky na čiernom kontinente, alebo ak chcete, nadvlády arabského futbalu, sa ťažisko presunulo na juh. Senegal postúpil premiérovo na MS, Metsu dostal štátne vyznamenanie, zmluva, ktorú mal do konca kvalifikácie, sa mu predĺžila o dva roky a pobavil všetkých myšlienkami o útoku na postupové miesto.
Dnes sa už preventívne nesmeje nikto, Senegal je vo štvrťfinále a nemusí skončiť len tam. Ak sa pred MS hovorilo o tom, že je v silách Afriky prekonať púť Kamerunu z MS 1990 (štvrťfinále), tak teraz majú podobné úvahy reálny podklad...
Mimochodom, Metsu má o čom premýšľať, turecký Gaziantepspor má vraj preňho zaujímavú ponuku...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.