vybavenie v novom objekte, ktorý patrí v súčasnosti medzi najväčšie a diagnosticky najlepšie vybavené v rámci Slovenska. V tej súvislosti pripomíname, že hoci bol objekt odovzdaný už vlani v septembri, technické závady po kolaudácii spôsobili, že detské oddelenie sa zo starých priestorov na Požiarnickej ulici presťahovalo až začiatkom tohto roku.
Ako zdôraznil námestník prešovskej NsP MUDr. Ján Frišnič, to je dôvod, prečo moderné a fungujúce oddelenie prezentujú až teraz. Mimochodom, NsP pri tejto príležitosti vydala informačnú brožúru, ktorá predstavuje usporiadanie nového detského oddelenia a kvalitu jeho služieb. Napokon, využívať ho budú nielen deti z Prešova a Sabinova, ale z celého Prešovského kraja.
Celé prízemie tvorí 14 ambulancií, ale nechýbajú ani spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, ako je biochemické a hematologické laboratórium, RTG a EEG pracovisko, spirometria, endoskopia či ultrasonografia. V prvej etape sa do technológie a prístrojovej techniky zainvestovalo 30 miliónov korún a ako nám prezradili zamestnanci, tešia sa aj z počítačovej siete, ktorú v starých priestoroch nemali k dispozícii. Do objektu umiestnil z NsP aj detskú chirurgickú a ortopedickú ambulanciu.
Ostatné poschodia sú v lôžkovej časti rozdelené pre dojčatá, batoľatá, väčšie deti a dorast do 18 rokov. Na každom z nich je akási sesterská recepcia, ktorú nazvali post sestry, odkiaľ koordinuje liečbu všetkých pacientov na danom poschodí.
Zaujímalo nás, akú kapacitu má oddelenie a koľko pracovníkov sa stará o jeho chod.
"Oddelenie má 75 lôžok pre deti a 30 postelí pre mamičky. Je obsadené profesionálnym tímom 18 lekárov, vrátane psychológa. Z nich vyššiu kvalifikáciu, teda špecializáciu, má deväť lekárov, sedem sa na ňu pripravuje a dvaja majú za sebou prvú atestáciu. Pracujeme so skúsenými zdravotnými sestrami, ktorých je 66 a v trojzmennej prevádzke pracuje 53 z nich. Celé oddelenie má teraz 105 pracovníkov, vrátane pomocného personálu," povedal nám primár MUDr. Ján Kovaľ.
Pochválil sa tiež základnou a materskou školou, herňami, knižnicou a videotechnikou, ale vari najviac ho teší fakt, že im moderné vybavenie umožňuje prítomnosť rodičovského doprovodu.
"Je to výhoda, že matky môžu byť s deťmi. Som oveľa pokojnejšia, môžem vidieť, ako sa o syna starajú a môžem ho pohladkať," povedala nám Mariana Baranová z Ovčieho.
Jej syn Andrejko absolvoval predoperačné vyšetrenia a z jeho prikyvovania a úsmevov nám bolo jasné, že sa cíti dobre.
Primár J. Kovaľ nás počas prehliadky oddelenia upozornil aj na trochu odvrátenú tvár ich práce, ktorú prináša reálny život. Išlo o sociálne otázky malých pacientov a o tie sa stará špecializovaná sestra. Keď sme ju oslovili, neskrývala pred nami, ako ju trápi osud niektorých detí.
"Máme tu deti aj dlhodobo. Napríklad teraz máme štvormesačné dieťa, ktoré bolo počas svojho života v starostlivosti rodičov len 14 dní. Opakovane sa nám vracia na oddelenie, lebo rodičia oň nejavia záujem. Aj keď ho občas vezmú domov, spravidla sa nám vracia v zlom stave. Nemá to zmysel, ale nesúhlasia s umiestnením v domove, lebo by prišli o štátne príspevky," vysvetlila nám sociálna sestra Alžbeta Čuríková.
Vedie o prijatých deťoch v zlej sociálnej situácii kompletnú dokumentáciu a často musí o nich rokovať so štátnou správou. Pripomenula aj také situácie, že napriek existujúcemu súdnemu rozhodnutiu o umiestnenie dieťaťa do detského domova, ak v ňom nie je miesto, musí čakať v nemocnici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.