lekárnici na Gemeri zatvorili lekárne na jednu hodinu. Od desiatej do jedenástej predpoludním ostali otvorené len službukonajúce lekárne pohotovostné lekárne. Okrem Revúckeho okresu sa do protestnej akcie zapojili aj rožňavské lekárne, nevynímajúc rimavskosobotské. Podľa predsedu Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) v Rimavskej Sobote Attilu Kónyu na území okresného mesta mali hodinovú prestávku všetky lekárne, okrem jedinej, kde bola stála služba.
V Tornali sme navštívili lekáreň Farmako, ktorá mala v tom čase službu. Jej pracovníčka Helena Lengyelová nás informovala o tom, že "nebyť služby, ktorú máme tento týždeň, mala by pohotovosť druhá lekáreň. Takmer vždy, keď sa niečo deje, vychádza služba na nás. K protestu sa pripájame a s našimi kolegami súhlasíme". Do tejto lekárne prišli počas spomínanej hodiny stáli klienti, alebo pacienti, ktorí súrne potrebovali antibiotiká, lieky proti reume, horúčke a na choroby ciev. Zákazníkov enormne nepribudlo.
Niektorí počkali hodinu pre lekárňou Nimród, kým sa jej dvere po hodinovom proteste znovu otvoria. Hlúčik Tornaľčanov však medzitým netrpezlivo diskutoval o zmysluplnosti tohto kroku. "Kto to kedy videl, zatvoriť lekáreň! Vždy musí trpieť pacient. Nech sa poisťovne a lekárnici dohodnú medzi sebou. Načo do toho zaťahovať nás?" spytoval sa dôchodca, opierajúc sa o francúzsku barlu. Väčšina z ľudí nevedela, že lekáreň na hodinu zatvoria a strohému oznamu na dverách s nápisom štrajk 10.00 - 11.00 nerozumela. Fakty o narastajúcich dlhoch lekární a problémoch s poisťovňami chápali po svojom. "Mohli mi dať aspoň injekcie, ktoré mi predpísal lekár," pripojila sa k diskusii pani v stredných rokoch.
Ďalšia prichádzajúca žena mala informácii o príčine štrajku viac a ochotne sa s nimi podelila s ostatnými. "Hlavne, že majú poisťovne pekne zariadené kancelárie. Bola som v niektorých, videla som," vyostrovala rozhovor. Spomínaný pán s barlou zašiel vo svojich úvahách ďalej. "Za všetko môže vláda. To je hanba! O zdravotníctve škoda vôbec hovoriť" Niekoľko minút čakajúca ďalšia pani sa medzitým obávala o svoju vyše 80-ročnú matku, ktorú nechala doma so 40-stupňovou teplotou. "Môžu za toto chorí ľudia?" Všetci však svorne odmietali ísť do pohotovostnej lekárne s odôvodnením, že je ďaleko a kým by tam došli, otvorili by aj tú, pred ktorou stoja.
V Tornali sú dve lekárne. Ľudia sa s nám však zverili s problémami, ktoré obe sprevádzajú. "Často sa stáva, že si vystojím rad v jednej a nakoniec lieky nemajú. Vyberiem sa do druhej a tá je zatvorená. Podľa oznamu na dverách vraj z technických príčin. A tak cestujeme do iných miest. Celý život si platíme poistné, poisťovňa to nevypláca. Tak kde sú tie naše peniaze? Načo je toľko poisťovní? Nehovoriac o tom, že si za lieky musíme platiť," sťažuje sa čakajúca pani v stredných rokoch. Ďalšia pani upozorňuje na ešte väčší problém. "Môj muž raz nezaplatil zdravotnej poisťovni 140 korún a vyhrážali sa mu za to súdom. Paradoxom je, že za tie milióny, ktoré sa na Slovensku strácajú, nesúdia nikoho". Diskusia sa skončila v momente, keď sa dvere lekárne otvorili a ľudia, vyťahujúc recepty si konečne išli pre lieky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.