včera medzi 10. až 11. hodinou veľká časť lekární zatvorená.
Iniciátorom protestnej akcie boli členovia Rady Slovenskej lekárnickej komory, ktorí ju označili za demonštračný štrajk za nesplnené sľuby vlády. Pred pár mesiacmi vláda prelepila ich ústa argumentom, že na ich oddlženie poskytne časť prostriedkov z výnosu privatizácie štátnych podnikov. Doteraz sa tak však nestalo. Úhrady zdravotných poisťovní meškajú naďalej a tlak dodávateľov je rovnako silný. Kalich trpezlivosti lekárnikov pretiekol zas a znova.
"Hlavným dôvodom tohto protestného zatvorenia bolo neustále odsúvanie našich problémov zo strany vlády. Len lekárňam dlhuje štát šesť miliárd korún. Mnohí kompetentní akoby nechceli vidieť, že naše zdravotníctvo osciluje na hranici kolapsu, čo môže mať nedozerné následky pre všetkým občanov. Tento protestný štrajk bol teda predovšetkým pre a za občana," zdôrazňuje predsedkyňa regionálnej komory lekárnikov pre okresy Poprad a Kežmarok PharmDr. Magdaléna Gerbéryová.
Podľa nej boli lekárnici k tomuto kroku znova donútení alibizmom mocných tohto štátu. Štrajk bol však dobrovoľný. Komora lekárnikov rešpektovala slobodu podnikania a nekontrolovala kto svoju lekáreň skutočne zavrel a kto nie. Podľa M. Gerbéryovej neostal zo sľubov o oddlžení kameň na kameni a platobná disciplína zdravotných poisťovní ustrnula na rovnakom mŕtvom bode. V súčasnom období (druhá dekáda júna! pozn. redakcie) uhrádzajú zdravotné poisťovne lekárňam Popradského a Kežmarského okresu januárové faktúry.
S takmer totožným vyjadrením sme sa stretli aj u predsedkyne regionálnej komory lekárnikov okresu Stará Ľubovňa Mgr. Emílie Žilovej. "Boli sme znova prinútení upozorniť na neúnosné pomery v našom rezorte," skonštatovala predsedkyňa staroľubovniankskej komory dodávajúc, že platobná disciplína zdravotných poisťovní v rámci ich okresu, v porovnaní s Popradom a Kežmarkom, zaostáva minimálne o ďalšie dva týždne. "Systém zásobovania liekmi prakticky funguje len na základe dobrej vôle distribučných spoločností, s ktorými bolo možné dohodnúť splátkový kalendár úhrady faktúr na 150 až 180 dní. Dikcia zákona pritom hovorí maximálne o tridsiatich dňoch," tvrdí E. Žilová. Lekárnikom sa teda nežije príliš ľahko a sú nútení upriamovať na seba pozornosť aj takýmto krajným spôsobom, nad ktorým minister Roman Kováč iba vyjadril počudovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.