titul jediný reálny konkurent doterajšieho mnohonásobného lídra - Šachťor Doneck so 66 bodmi, bez prehry a s minimálnym jednobodovým náskokom pred kyjevským klubom. Jeho úspech znásobila už predtým obhajoba národného pohára po finálovej výhre práve nad Dynamom 3:2 po predĺžení. Pre Šachťor to bol štvrtý zisk pohára, Dynamu sa to podarilo päťkrát.
Mužstvo z miliónového centra baníckeho Donbasu bolo v minulosti v ukrajinskej lige šesťkrát na druhom mieste, no až po príchode známeho talianskeho trénera Nevia Scalu pred jarnou časťou súťaže dosiahlo historický triumf. Rozhodlo sa o ňom definitívne v poslednom 26. kole, keď oranžovo-čierni Donečania víťazstvom vonku 1:0 nad vypadávajúcim nováčikom Zakarpattja Užhorod potvrdili bodový odstup pred Dynamom, ktorému už nepomohla ani výhra 3:0 v Oleksandriji nad predposlednou Poligraftechnikou.
Kyjevčania po strate zosnulej trénerskej legendy Valerija Lobanovského, s ktorým získali päť poslených ukrajinských titulov, trikrát pohár a pravidelne hrali v Lige majstrov, v závere súťaže už pod vedením Oleksija Mychajlyčenka neudržali si štvorbodový náskok. Získať jubilejný desiaty titul v sérii im zabránila domáca bezgólová remíza s Tavrijou Simferopoľ (v roku 1992 bola prvým majstrom Ukrajiny), ako aj jediná prehra v súboji pravdy na štadióne Šachťora 0:2 dva zápasy pred záverom ligy.
Šachťor a Dynamo budú opäť bojovať o postup do Ligy majstrov, doma naďalej výrazne dominujú, veď od druhého miesta delilo tretí Metalurg Doneck až 23 bodov. Spolu s ním sa predstaví v Pohári UEFA aj štvrtý Metalist Charkov. Piatemu Metalurgu Záporožie, v ktorom na jar dvakrát vystúpil slovenský brankár Ján Žolna, ušla účasť v tejto súťaži iba na základe vzájomnej bilancie mužstiev na 4.-6. mieste pri rovnosti bodov s Metalistom a Dniprom Dnipropetrovsk. Ďalší slovenskí legionári hrali na jar v Karpatoch Ľvov - František Hanc spočiatku pravidelne, Peter Sukovský iba jeden polčas. Ich mužstvo druhú polovicu sezóny totálne nezvládlo, ani raz nevyhralo, zmohlo sa iba na jeden gól a z 3. miesta po jeseni sa prepadlo až na 8. priečku.
Ligové zápasy videlo spolu 1,754 milióna divákov pri miernom náraste priemernej návštevnosti zápasov na 9635 osôb, padlo 426 gólov (na zápas priemerne 2,34. Šachťor, ako sa na majstra patrí, mal doma najväčšie divácke zázemie, keď na jeho štadión s kapacitou 32-tisíc miest chodilo priemerne 25,5-tisíca fanúšikov. Približne toľko ľudí ho prišlo privítať ako majstra na letisko v Donecku po návrate z Užhorodu i povzbudiť na finále pohára s Dynamom do Kyjeva (na takmer plnom štadióne Olimpijskyj ho sledovalo 80-tisíc divákov). Na domáce zápasy Dynama prišlo priemerne iba 8300 divákov (až 7. miesto), vonku však bolo stále najväčším lákadlom - vyše 16-tisíc divákov. Nadpriemernú návštevnosť mali doma Kryvbas Kryvyj Rih (17-tisíc), Metalist Charkov (15-tisíc), Dnipro Dnipropetrovsk (12,5-tisíca), Karpaty Ľvov (10-tisíc).
Autor: Kyjev
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.