zvláštnu šachovú partiu, keď ich raz pripočíta Ľubici, inokedy Kežmarku. Najnovšie už dokonca nepatria nikomu.
Podľa informácií, ktoré nám poskytol riaditeľ sekcie demografie a sociálnej štatistiky ŠÚ SR Milan Olexa - daný stav bude trvať dovtedy, kým nedostanú bližšie usmernenie z vlády. Napriek tomu sa na poslednom zasadaní mestského zastupiteľstva, ale aj pri stretnutí so zástupcami mediálnej obce primátor Kežmarku František Grohola vyjadril, že sa táto zvláštna hra prednedávnom skončila v prospech Kežmarku. Štatistický úrad "vrátil" obyvateľov juhu mestu, takže v Kežmarku má trvalý pobyt opäť 17 383 obyvateľov. Týmito slovami sa primátor snažil vliať dávku optimizmu do kežmarských poslancov, ktorí sa na svojom poslednom zasadaní venovali značne chúlostivej téme - radikálnemu šetreniu.
Od apríla totiž dostáva mesto Kežmarok podielové dane na počet 12 946 obyvateľov. Daňový úrad túto čiastku zároveň kráti o jednu šestnástinu, z celkovej sumy poukázaných finančných prostriedkov za obyvateľov sporného územia sídliska Juh, ktoré považuje za neoprávnene vyplatené. Podľa podkladov vedúcej ekonomického oddelenia Mestského úradu v Kežmarku Evy Bachledovej, boli takto mestu za posledné mesiace znížené príjmy z podielových daní o vyše dva milióny korún. "Mesto preto k poslednému máju na spomínanú sumu vystavilo, a Ministerstvu financií SR aj zaslalo faktúru, ktorá je vyúčtovaním nákladov spojených s výkonom funkcií pri starostlivosti o rozvoj územia a potreby obyvateľov obce," informoval nás o "huncútskom" protiopatrení F. Grohola.
Mesto sa musí uskromniť. Na ostatnom zasadaní sa preto prítomní poslanci zaoberali aj určením limitu čerpania výdavkov rozpočtu mesta Kežmarok na tento rok do výšky 90 percent schváleného rozpočtu. To nakoniec aj schválili. Pre mesto to teda znamená jedno. Z každej podľa plánu vydanej koruny ušetriť desať halierov.
Vážnosť témy sa však prejavila aj v diskusných príspevkoch poslancov, keď do vecnej debaty zasiahol prakticky iba poslanec Žihal. Svojou poznámkou, v ktorej žiadal objasniť, či sú podielové dane nárokovateľné zo zákona a vysvetliť z čoho budú zamestnancom mesta vyplatené koncoročné mzdy, keďže podľa jeho prepočtov sa tieto prostriedky vyčerpajú na nulu už v novembri. Po kvalifikovanej odpovedi hlavnej kontrolórky mesta Ľudmily Gnojčákovej a vedúcej oddelenia Evy Bachledovej dospeli kežmarskí poslanci okrem zjednotenia sa v otázke nevyhnutného 10-percentného šetrenia aj ku schváleniu deklaratívneho uznesenia. V ňom konštatujú, že "územie sídliska Juh Kežmarok je administratívno-správnym územím mesta Kežmarok, na ktorom žijú občania s trvalým pobytom v meste Kežmarok, na ktorom vykonáva samosprávne funkcie a správu územia. Obyvatelia sídliska boli pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2001 zarátaní do mesta Kežmarok, čo potvrdil aj Štatistický úrad SR."
Na základe toho MsZ protestuje proti pozastaveniu podielových daní mestu Kežmarok za občanov sporného územia sídliska Juh. Poslanci vo svojom proteste ďalej poukazujú na to, že mesto utrpelo rozhodnutím Ministerstva financií, vnútra a Štatistického úradu SR ujmu. Na základe toho žiadajú ministra financií o zjednanie nápravy vo veci pozastavenia vyplácania podielových daní za 4 437 obyvateľov mesta Kežmarok žijúcich na sídlisku Juh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.