zmeniť politickú mapu. Milé je, že hýbateľom z pozadia je košický "čavargoš" Ďodi Bakšay...
Argumenty sa včera zrazili v parlamente, bič ale plieskal inde. Prehovoril Miroslav Dzurinda. Šéf výberovej komisie Železničnej spoločnosti, "ZHODOU OKOLNOSTÍ BRAT PREDSEDU VLÁDY" (Mikuláš Dzurinda), v rozhovore pre ľavicový týždenník uviedol, že lobisti ho oslovili dokopy PÄŤKRÁT. Z toho dvakrát v reštaurácii U mušketierov, "kde bol aj minister Macejko, aj poslanec Kresánek" a "Bakšay to všetko platil". Inokedy sa Miroslav Dzurinda spoločne stravoval, podľa vlastného doznania, s vedúcim úradu ministerstva dopravy Kľučkom. Keď bolo U mušketierov vypredané, prijímal šéf výberovej komisie lobistov vo svojej kancelárii. Na zduplovanú otázku, či sa ho snažili podplatiť, premiérov zhodou okolností brat dvakrát odvetil: "Nekomentujem".
Miro Dz. vo svojom interview zásadným spôsobom kompromitoval aj predsedu NKÚ. Má údajne dvoch svedkov, ktorí môžu zdokladovať, že NKÚ vypracoval k tendru dve analýzy. Pričom Jozef Stahl zverejnil iba jednu, "promacejkovsko-bakšayovskú". Toto svedectvo je hrozné, predseda NKÚ je šéfom štátnej kontroly a ústavným činiteľom. A Miroslav Dzurinda ho verejne obvinil z manipulácie výsledkov šetrenia... Konzekvencie radšej nedomýšľajme. Premiér, Mirov zhodou okolností brat, podáva na predsedu NKÚ trestné oznámenie...
Protiútok premiérovej strany vyzerá teda drvivý. Týmto interview však Miroslav Dzurinda možno pomohol bratovi, sebe ale sotva; na otázku, prečo sa ako predseda výberovej komisie nechával hostiť lobistami francúzskej ponuky, neexistuje rozumné vysvetlenie. Nie je ním ani fakt, že všetky návštevy údajne vopred nahlásil gen. riaditeľovi Egyedovi; manažér tendra nemá takéto kontakty oznamovať, ale sa im úzkostlivo vyhýbať. Z kontextu je pritom jasné, že sa nechával presviedčať a prijímal od lobistov dokonca "úlohy" ("v čase neprítomnosti Egyeda zvolať pracovnú skupinu").
Z "francúzskej" strany nové argumenty veľmi nepadajú. Zostávajú dva staré, ale celkom dobré - nechať to všetko na znalecký posudok a ochota celý tender skrečovať. Pravda, dobre by bolo vedieť, v akej konkrétnej fáze príbehu sa Macejko k týmto riešeniam, ktoré včera zopakoval v parlamente, priklonil... A ešte čosi: Ak autormi posudku majú byť tí istí ľudia, ktorí hlasovali v Miroslavovej komisii, tak je to absolútna fraška. Toto je situácia, keď by o porovnanie ponúk mala byť požiadaná nejaká zahraničná inštitúcia.
Náročné bude rozbiť alibi premiéra; po zverejnení korešpondencie medzi ním a prezidentom nie je dosť dobre možné ho podozrievať, že sa do tendra namontoval už pred koncom mája. Totiž: Keby sa Mikuláš Dzurinda angažoval v prospech švajčiarskej firmy, ktorú preferuje aj jeho brat a vedenie ZSSK, neobhajoval by predsa v liste Schusterovi postup Jozefa Macejka. Zostáva ale stále neuveriteľné, že by premiér naozaj vôbec netušil, že jeho rodný brat je vrchným komisárom v miliardovom vlakovom tendri. To je skoro fantastické. V každom prípade bolo obrovským faux pas vedenia ZSSK menovať Miroslava Dzurindu do vlakovej výberovej komisie, a to dokonca za šéfa; aj keby napokon vyšiel z kauzy ako nedotknutá panna, brat premiéra a šéfa vládnej strany je v takejto pozícii VŽDY časovaná bomba.
Stahlovi asi neprospeje senzačné odhalenie anonyma, ktorý sa mu mal telefonicky vyhrážať, aby do 24 hodín zmenil stanovisko NKÚ. Toto nie je relevantná skutočnosť, politici (aj novinári) sa konfrontujú s mobilnými vyhrážkami či nadávkami tak často, že im nestoja za publicitu. Ide z toho skôr nepríjemný dojem, že Stahl sa vmiešava do deja nepatrične, nad rámec svojich bežných zvyklostí a v prospech strany, ktorú podporuje aj nález NKÚ. A keďže kauza je predovšetkým o "pozadiach", klíči ďalšie podozrenie, ktoré je lepšie nemenovať...
Mimo hlavného ťahu celej kauzy beží "ústavný" spor o odvolanie Macejka. Je to folklórna pletka, ktorá len ilustruje vzťahové inferno medzi premiérom a prezidentom. Ako zväčša, opäť je mimo Schuster, ktorý nemá prečo vstupovať do deja a zdržiavať vôľu premiéra. Prezidentove vysvetlivky, že vraj chce preskúmať nejaké dokumenty, sú totálne absurdné v situácii, keď ide o funkčnosť exekutívy a jeho rola je čisto protokolárna. Takisto absurdná bola Mazákova podpora prezidenta; prečo predseda ÚS neposkytuje také briskné ústavné výklady v niektorých omnoho vážnejších sporoch, ktoré hýbu dennou politikou?
Jede, jede mašinka, kdo vypadne z komínka??
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.