chvíľ siahali. Je až nepredstaviteľné, aká vyrovnaná bola naša najvyššia regionálna súťaž, čo sa podpísalo aj na viacerých nečakaných pádoch či vzostupoch v konečnom poradí. Michalovčania skončili napokon šiesti, ale v metropole Zemplína si nad tým hlavu príliš nelámu. Prvoradým cieľom v odvetnej časti bola konsolidácia pomerov po zimnej obmene kádra, čo sa sčasti podarilo realizovať.
Zaujímavé je, že Michalovce mali v ostatnom majstrovskom ročníku až troch hlavných trénerov. V jeseni ich viedol ostrieľaný harcovník Fridrich Bliščák, ktorý v zime zasadol na stoličku športového riaditeľa klubu. Jeho miesto na trénerskej lavičke zaujal jeden z jeho dovtedajších asistentov Ľuboš Babjak, ktorého spolu s Martinom Melníkom čakala neľahká úloha - udržať výrazne oslabené a omladené mužstvo na priečkach, ktoré mu právom patria. Prišla však štvorzápasová séria bez zisku čo i len jediného bodu, nuž nastala druhá trénerska zmena. Na lavičku si zasadol skúsený František Karkó (na snímke), ktorému sa hneď po príchode na nové pôsobisko podaril víťazstvom vo Svite husársky kúsok. "Po príchode do Michaloviec som si stanovil určite ciele, z ktorých sa však nie všetky podarilo zrealizovať. V tom čase bola prioritná záchrana, ale ja som veril, že máme na viac. Snažil som sa v mužstve prebudiť bojovného ducha, pretože po sérii porážok na tom nebolo po psychickej stránke práve najlepšie. Vďaka spolupracovníkom som veľmi rýchlo spoznal možnosti kádra, ale aj bez ich rád som videl, že máme veľmi mladé a neskúsené mužstvo," prezradil tréner Michaloviec František Karkó, podľa ktorého slov nastala najdôležitejšia mobilizácia tímu po prehre 1:4 v Starej Ľubovni. Po nej totiž nasledovala cenná remíza s Čaňou a veľmi priaznivé víťazstvo v Bardejove. Práve výhra na Hornom Šariši bola pre trénera Karkóa v otázke vývoja mužstva smerodajná. "Chlapci nadobudli potrebnú sebadôveru, čo sa prejavilo aj na pozitívnych výsledkoch. Celkovo som so svojou prácou spokojný, myslím, že sme predstavy vedenia naplnili. Z hráčskeho kádra ma vari najviac upútal kapitán Rastislav Gabák, ktorý vďaka svojmu prehľadu a skúsenostiam patril medzi našich najdôležitejších hráčov. Takisto som sa mohol vždy oprieť o skúseného brankára Komendu. Pracoval som s mimoriadne talentovanými mladíkmi Bačíkom a Božokom. Títo dvaja majú pred sebou sľubnú perspektívu, pravda, nesmú sa uspokojiť s dosiahnutým. Veľmi dobre sa ukazovali aj Devečka, Uhľar či Marjov. Určite je na čom stavať," doplnil tento rodák zo Štúrova.
Michalovskí funkcionári sa nikdy netajili najvyššími ambíciami spojenými s postupom do republikovej súťaže. Dvakrát ostali ich túžby nenaplnené, do tretice však nechcú na pomyselnom treťoligovom piedestáli chýbať. "Máme taký cieľ byť o rok na najvyššej priečke. V prvom rade však musíme doplniť káder kvalitou, lebo kvantitu už máme. Nazdávam sa, že tento kolektív má po vhodnom doplnení najlepšie predpoklady atakovať postupovú priečku. Musí sa však posilniť o tvorcu hry, kvalitného stopéra i hrotového hráča. Neprítomnosť týchto hráčov mala nepriaznivý vplyv na náš herný prejav, nuž verím, že ak prídu, bude to lepšie. Trénuje už s nami Capik a prísť by mali ďalší. Mám od vedenia taký prísľub, verím teda, že naše plány nemusia byť iba zbožným želaním," prezradil F. Karkó, podľa ktorého slov je konečná šiesta priečka reálnym odzrkadlením možností súčasného kádra.
Podľa všeobecnej mienky doplácali Michalovce na nerovnomernú, ba až výrazne omladenú skladbu kádra. Staršia generácia bola zastúpená iba Gabákom a Ihnátom, stredná Marjovom, Komendom či Devečkom, nuž a zvyšok kádra tvorili minuloroční či súčasní dorastenci. "Isteže to nebolo ideálne riešenie, práve preto plánujeme posilnenie. Moji zverenci sa učili za pochodu, ale občas sa aj žiadalo, aby aj čosi ukázali. Netvrdím, že to nerobili, ale od treťoligistov sa žiadalo viac. Nízka veková skladba je však prísľubom svetlejšej budúcnosti, rozhodne máme na čom stavať. Perspektíva tu je, len ju netreba premrhať," dodal michalovský lodivod.
Príprava na nasledujúci majstrovský ročník sa v Michalovciach začne už 1. júla a na programe úvodného pracovného dňa bude Cooperov test. Model prípravného obdobia je rozdelený na dve časti, pričom jej podstatnou časťou má byť naberanie hernej kondície. Práve tá sa totiž zdala najväčšou slabinou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.